A Pannon Filharmonikusok Világsztárok Pécsett című sorozatának részeként meghirdetett hangverseny programjában Thomas Daniel Schlee Sinfonia tascabile, Dmitrij Sosztakovics I. gordonkaverseny és Bartók Béla Concerto című művének előadása szerepel - mondta Horváth Zsolt, majd hozzátette: a koncertre minden jegy elkelt.
A vendégművészt méltatva utalt arra, hogy a kritikusok által a ma élő egyik legtehetségesebb csellóművésznek tartott, tizenhét évesen már a "jövő Rosztopovicsaként" emlegetett Mischa Maisky 1948-ban született Rigában. Csellótanulmányait nyolcéves korában kezdte, rendkívüli tehetsége okán a rigai konzervatóriumban folytatta, majd 1965-ben Leningrádba költözött.
Még abban az évben nemcsak a Szovjetunió nemzeti csellóversenyét nyerte meg, hanem nagy sikerrel debütált a Leningrádi Filharmonikusoknál, 1966-ban, Moszkvában pedig első helyen végzett a Nemzetközi Csajkovszkij Versenyen. Ezt követően a moszkvai konzervatórium tanulója lett a világhírű csellista, Mstislav Rosztropovics tanítványaként.
Mischa Maisky rendkívül gyorsan fejlődött, komoly sikereket ért el az egész Szovjetunióban, de 1972-ben, követve nővérét, Izraelbe emigrált, ahol Zubin Mehta, az Izraeli Filharmonikus Zenekar karmestere azonnal meghívta a zenekar következő amerikai turnéjára.
A csellista 1973-ban Firenzében megnyerte a Gaspar Cassadó Nemzetközi Csellóversenyt, még ugyanebben az évben debütált New Yorkban a Carnegie Hallban a Pittsburghi Szimfonikus Zenekarral. A koncertet követően egy névtelen csodálója 18. századi Montagnana csellóval ajándékozta meg, amelyet mind a mai napig használ.
Előadóművészi sikere ellenére Maisky tovább akarta tökéletesíteni tudását, így 1974-ben Los Angelesben Gregor Piatigorsky csellómester utolsó tanítványa lett. Mischa Maisky az egyetlen csellista, aki a cselló két legnagyobb mesterénél, Rostropovicsnál és Piatigorskynál egyaránt tanulhatott.
Maisky 1976-ban mutatkozott be Londonban. Először a Királyi Filharmonikusokkal lépett fel, egy évvel később pedig szólóesttel jelentkezett Radu Lupu zongoristával. Azóta Mischa Maiskyt elsöprő lelkesedéssel fogadják Londonban, Párizsban, Berlinben, Bécsben, New Yorkban, Tokióban, s a világ többi főbb zenei központjában.
A művésznek olyan elismerésekben részesült, mint a 'Diapason d'Or' díj, vagy a Tokió Akadémiai Díj, melyet háromszor is megkapott. Számos felvételéért érdemelt ki további elismeréseket, egyebek mellett Grand Prix de Disque díjat Bach szóló csellószonátáinak előadásáért.