"Az elvégzett jogalap nélküli vizsgálatok sértették a megalázó bánásmód alkotmányos tilalmát (...) a vizsgált intézkedés sem a hatályos jogszabályoknak, sem az alkotmányos követelményeknek nem felelt meg" - áll Szabó Máté közleményében.
Az ombudsman felkérte az országos rendőrfőkapitányt, hogy intézkedjen a "diszkórazziák" eddigi gyakorlatának felülvizsgálatáról, és nyomatékosan hívja fel az alárendelt szervek figyelmét a jogszabályok betartására.
"A vizeletminta adása (...) megalapozott gyanú nélkül nem kényszeríthető ki, (...) A tömegesen igazoltatott, vegzált, eljárási jogaikat érintően tájékozatlan, előállított személyekkel szemben (...) feltehetően olyan módszereket is alkalmaztak, amelyek alkalmasak voltak a megfélemlítésre, de nem volt biztosított sem a védelemhez való jog, sem a panaszjog. Összességében: a +diszkórazzia+ – annak eredményéhez képest is – aránytalanul súlyos sérelmet jelentett meghatározatlan számú fiatalnak, akár előállították a gyanú alapján, akár csak vizsgálatra kötelezték őket" - állapította meg Szabó Máté.
Az ombudsman állampolgári panasz alapján folytatott vizsgálatot. Megállapította, hogy a nógrádi rendőrök akciója során 118 személyt igazoltattak, 39 személyt köteleztek vizeletminta adására. A kiválasztást a rendőrorvos végezte a pupillareflex alapján, majd 12 olyan személyt állítottak elő, akiknek a tesztje marihuána fogyasztására utalt.
A rendőrségi törvény a ruházat átvizsgálására lehetőséget ad a rendőr számára, "de ez a jogosultság nem terjed ki arra, hogy egy szórakozóhely közönségét, vagy annak egy részét rátekintéssel végrehajtott szelekció alapján vizeletminta adására kötelezzék", csak az előállítást követően, a bűncselekmény bizonyításához szükséges bizonyíték beszerzése érdekében kerülhet sor vizeletvételre - mutatott rá az ombudsman.
A felpanaszolt ügyben a panaszost és másokat a rendőrség vizeletvizsgálat alá vonta, majd a panaszos esetében a teszt a tetrahydro-cannabinol (THC) esetében határértéket mutatott ki. A vizsgálat eredményét a panaszos kifogásolta, ezt követően a falhoz lökték, ruházatát átvizsgálták, majd előállították a Salgótarjáni Rendőrkapitányságra, ahol gyanúsítottként hallgatták ki, ám ellenőrző vizsgálatot a kérése ellenére sem végeztek el rajta - ídézte fel a konkrét panaszt kiváltó eljárás részleteit az ombudsman közleménye.