A javaslat alkotmány- és törvénysértő, hiszen a jogszabályok szerint az egészségügyi ellátás kötelező állami feladat, amelyet nem adhat át magáncég részére az intézményfenntartó - mondta a sajtótájékoztatón Szabó Pál.
A tervezett sztrájk ideje alatt csupán ügyeleti szintű ellátást biztosítanak - tette hozzá.
Hegyaljai Judit, az Egészségügyben Dolgozók Demokratikus Szakszervezetének elnöke elmondta, hogy háromnapos felmérést végeztek az 1250 munkavállalót foglalkoztató intézmény dolgozói körében a sztrájkhajlandóságról. Ez alapján kiderült, hogy a dolgozók több, mint fele támogatja az önkormányzati fenntartás, illetve közalkalmazotti jogviszonyuk megőrzése érdekében a munkabeszüntetést - szögezte le az érdekképviseleti vezető.
Pócs Alfréd, a sztrájkbizottság tagja úgy vélekedett, hogy a pályázati javaslatot a hatvani, a gyöngyösi és a parádi kórházakat is működtető Hospinvest Zrt. számára formálták. Szerinte az egészségügyi szolgáltató társaság egyik intézmény esetében sem teljesítette a szerződésben foglaltakat, sőt tömeges, ötven százalékosat elérő létszámleépítésre, ágyszámcsökkentésre került sor ezekben az intézményekben, miközben nem hajtották végre a beígért fejlesztéseket.
Mánya Kristóf, a Magyar Orvosi Kamara (MOK) titkára a sajtótájékoztatón bejelentette, hogy a MOK teljes erkölcsi és - amennyire teheti - logisztikai támogatást nyújt a törvényes sztrájkkezdeményezéshez. Egyben kifejezte aggodalmát, hogy a funkcionális privatizáció után elsősorban a tapasztalt, idősebb és magasabb bérű orvosokat bocsátják el. A helyükre pedig pályakezdő, fiatal ukrán és belorusz orvosok kerülnek, ennek következtében pedig romlik az ellátás minősége.
A Heves Megyei Önkormányzat egyébként pénteken tárgyal a pályázat kiírásáról. Az ülés idejére több civil szervezet és politikai párt demonstrációt hirdetett az egri megyeháza elé, mások pedig élőlánccal akarják körbevenni a kórház épületét.