A Nógrád megyei, Európa-diplomás földtani élőhely felújított látogatóközpontját októberben adták át, a beruházás 400 millió forintba került.
Az ipolytarnóci ősmaradványokat, köztük a nyáron odaszállított nyolcmillió éves ősfákat azonban csak néhány hétig kereshették fel az érdeklődők, mert a terület a téli időszakban nem látogatható.
Baczur János, a Bükki Nemzeti Park Igazgatósága közönségszolgálati osztályának munkatársa az MTI-vel közölte: a geológiai tanösvénnyel összekötött bemutatóhely részben kültéri rétegfeltárásokat foglal magában, melyeket takarással óvnak a fagytól.
Hozzátette: a téli időszakban nem tudják folyamatosan biztonságosan, csúszástól, sártól mentesen tartani a tanösvény felületét, illetve ez olyan többletköltséget jelentene, amit az igazgatóság nem tud vállalni.
Az uniós és kormányzati támogatással létrehozott új bemutatócsarnokban októbertől térben kivetítve elevenedtek meg az állatok, a moziteremben pedig négy dimenzióban élhették végig a látogatók a vulkánkitörést kísérő földrengést, a nézők előtt a 20 millió évvel ezelőtti világ tárult fel.
Nyáron szállították Ipolytarnócra a Bükkábrányból előkerült nyolcmillió éves ősfákat. A hat mocsárciprusból ötöt a szabadban helyeztek el, a hatodik, leginkább veszélyeztetett fatörzs a belső térbe került.
Baczur János elmondta: a ciprustörzsek védelmét védősátorral biztosítják, amelyben szükség szerint a temperáló fűtés is megoldható.
Végleges megoldásként a jövő év közepére kagylóhéj formájú átlátszó búrát kapnak a fák - tette hozzá.