Elegendő bevásárló szatyorral, zacskóval, mélyhűtött termékek vásárlásánál hűtőtáskával és listával célszerű elindulni vásárolni. Lehetőleg ne kérjünk az üzletben műanyag zacskót, mert ezzel is csökken a hulladék mennyisége - hívja fel a figyelmet a környezetvédelemre a közlemény.
Alkalmi, ellenőrizetlen árustól, aluljáróban, piszkos üzletben soha ne vásároljon senki zöldséget, gyümölcsöt, édességet. Fölösleges, gyanús, túl olcsó terméket nem szabad venni.
Szemüveget, nagyítót is hasznos lehet beszerezni a termékek jelölésének, összetételének, fogyaszthatósági idejének böngészéséhez. Így az is kiderülhet, nincs-e átcímkézve az áru. Lejárt terméket, sérült csomagolású, újrafagyasztott árut nem szabad megvenni, még akciósan sem.
Az E-számok többségétől nem szabad félni - állítja a MÉBIH közleménye. Sok közismert, ártalmatlan anyagnak mint a citromsav, a karamell, van E-száma, ettől még nyugodtan fogyasztható.
De nem árt korlátozni, azaz ritkán fogyasztani olyan élelmiszeripari készítményeket, amelyek szinte kizárólag csak cukorból, adalékanyagokból és vízből állnak.
A húsok, halak frissessége ünnep előtt különösen kényes kérdés. Az eladó által becsomagolva átnyújtott árut nyugodtan meg lehet vizsgálni a vásárlás helyszínén és megítélni, hogy annak milyen a színe, szaga, állaga, mennyire friss. Legjobb, ha a húst otthon darálja meg a háziasszony.
A mákot, diót érdemes átvizsgálni, nincs-e benne törmelék és molyosodásra utaló jel. Aszalt gyümölcsnél előfordulhat penészedés is.
A tej-, illetve étbevonó masszából készült termékek olcsóbbak, mint a nagyobb csokoládétartalmúak - de más a "feladatuk" és a minőségük is.
Ünnepek idején se feledkezzen el senki arról, hogy a blokkot mindenhol, minden vásárlás alkalmával kötelesek adni a pult mögött állók - kérés nélkül - kérésre pedig számlát is. A vásárlási blokkot az esetleges reklamáció miatt minden esetben célszerű megőrizni - javasolja a MÉBIH.