A november végén zárult nyomozás eredményeként a két vállalat hat, Tolna megyei illetőségű tulajdonosával, vezetőjével szemben jogosulatlan gazdasági előny szerzése és közokirat hamisítás miatt indítványoztuk a vádemelést az illetékes ügyészségnél - mondta el Simon Róbert.
Hozzátette: a gyanúsítottak szabadlábon védekezhetnek, de ha tettük bebizonyosodik, öt év szabadságvesztéssel is büntethetők.
Utalt rá, hogy a feltételezett elkövetők 2005 nyarán alapították első vállalkozásukat ruházati termékek készítésére és csavarelemek válogatására. A munkára komlói, bátai és nagymányoki telephelyükön négyszáz csökkent munkaképességű alkalmazottat foglalkoztattak, akik után 70,2 millió forint támogatást igényeltek és kaptak az APEH-től, de ebből csak 26 milliót fizettek ki munkabérként, a többit eltették.
Amikor az év végén a hatóság vizsgálódni kezdett náluk, még egy céget alapítottak, amely ugyanezen címen újabb 18 millió forint támogatást igényelt és kapott. Itt azonban már semmilyen gazdasági tevékenység nem folyt, a cél kizárólag a dotáció megszerzése volt. Amint a pénzt megkapták, a cégeket két személynek pénzért eladták - mondta el Simon Róbert.
A nyomozó kitért rá: az NNI a két éven át tartott nyomozás során több mint négyszáz tanút hallgatott meg. A gyanúsítottak közül ketten egy évet, egy társuk másfél hónapot töltött előzetes letartóztatásban. A jogosulatlanul szerzett pénz nem került elő, a két cég egykori alkalmazottai polgári peres úton próbálhatják behajtani elmaradt fizetésüket.