A Miniszterelnöki Hivatal (MeH) nemzetpolitikai főosztálya kedden közleményben emlékeztetett arra, hogy a kormány a magyar-magyar kormányzati konzultáció intézményét a megújult nemzetpolitika jegyében a külhoni magyarsággal fenntartott kapcsolatok erősítése, valamint a külhoni magyar közösségeket érintő alapvető stratégiai kérdések megvitatása érdekében hozta létre.
Az első ilyen jellegű tanácskozásra 2006. december 13-án került sor.
A tavaly elindított fórum célja, hogy az alapvető fontosságú kérdésekben lehetőséget biztosítson a közvetlen egyeztetésre valamennyi magyar közösség politikai képviselői és a magyar kormány tagjai között - szerepel az MTI-hez eljuttatott kommünikében. A MeH kiemelte: a tanácskozás feladata közösen választ keresni arra a kérdésre, hogy az új történelmi helyzetben mit tehetünk a magyarság sikeres és erős európai közösséggé válása érdekében.
A szerdai tanácskozáson a határon túli és a nyugati magyar közösségek vezetői is részt vesznek, köztük Markó Béla, a Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) elnöke, és Csáky Pál, a szlovákiai Magyar Koalíció Pártjának elnöke, valamint Méray Tibor író.