A mai Chile területén élt araukán indiánok és a spanyol hódítók harcának hiteles krónikása, Alonso de Ercilla (1533-1594) már fiatal korában a spanyol udvarban élt, édesanyja V. Károly feleségének udvarhölgye volt.
A szerző Fülöp herceg - a későbbi II. Fülöp - apródjaként járt Itáliában, Flandriában és Angliában, majd 1556-ban eljutott Peruba, ahol tanúja lett az őslakos indiánok és a spanyol hódítók közötti csatáknak. Látta meghalni Caupolicánt, az araukánok vezetőjét is, aki később a 37 énekből álló epikus költemény, az Arakuánok könyvének főszereplője lett - olvasható a spanyol kulturális intézet ismertetőjében.
Alonso de Ercilla, akit egy viszály miatt Chile kormányzója halálraítélt, de végül kegyelmet kapott, 1569-ben publikálta az Araukánok könyvének első részét. A második rész 1578-ban, a harmadik 1589-ben látott napvilágot.
A mű első részét, a spanyol hódítók és az araukánok első háborújának költői krónikáját 2006-ban jelentette meg az Eötvös József Könyvkiadó.
A most kiadott második rész tovább folytatja a chilei spanyol-araukán háború történetét, és kortársi hűséggel számol be a francia-spanyol viszály híres eseményeiről, San Quintín városának ostromáról és a törökök ellen vívott 1571-es lepantói csatáról is.
A Simor András által fordított kötet lapjainak segítségével az olvasó hű képet kap a korabeli Ázsia, Afrika, Európa és Amerika párhuzamos történetéről - írják az összegzésben, hozzátéve, hogy az Eötvös József Könyvkiadó jövő évre tervezi az Araukánok könyve harmadik, befejező részének megjelentetését.