A Legfelsőbb Bíróság visszavonta azt a korábbi álláspontját, hogy a bírák visszautasíthatják a szondáztatást, a vonatkozó jogszabályt azonban ez nem írja felül. A Fidesz szerint félreértés az egész, mindenkinek fújnia kell.
Mentelmi joga 2700 bírónak, 1500 ügyésznek, a diplomatáknak, és csaknem 400 parlamenti képviselőnek van. A Legfelsőbb Bíróság nemrég visszavonta azt a korábbi határozatát, amely szerint a bírák erre hivatkozva visszautasíthatták a szondáztatást.
A jogszabályt a rendőrök és politikusok is másként értelmezik, a Legfelsőbb Bíróság elnöke ettől függetlenül súlyos etikai vétségnek tartaná, ha egy bíró közlekedési ellenőrzéskor mentelmi jogára hivatkozna. Lomnici Zoltán úgy tudja, hogy ilyen még nem fordult elő.
Az elmúlt 6 évben bizonyíthatóan 5 politikus nem fújta meg a szondát, mentelmi jogára hivatkozva.
A fideszes Répássy Róbert szerint tévedés, hogy a mentelmi jogról szóló törvény lehetőséget ad a szondáztatás megtagadására. Azt mondta, ez egy olyan előzetes közlekedésrendészeti intézkedés, amely nem tartozik a kényszerintézkedések közé, így senkinek nincsen joga arra, hogy a szondáztatást megtagadja. Az ellenzéki politikus szerint sokszor éppen a rendőrök nem merik megszondáztatni a politikusokat, mert tartanak az esetleges következményektől. A rendőrség viszont azt mondja, hiába fújatnák a szondát, ha a képviselő nem akarja, akkor nem tehetnek semmit.
Jövőre egyébként jelentősen szigorodnak a szabályok. Januártól a jogosítványt és a kocsikulcsokat is azonnal elveszik ittas vezetés esetén, és a büntetőpontok is 7-ról 10 re emelkednek ilyen esetekben.