A bizottság a magyar világörökségi területek fokozottabb védelme érdekében javaslatot fogalmazott meg a kormány felé, hogy alkossa meg a Világörökség Törvényt, és gondoskodjon a szükséges pénzügyi forrásokról - írja Katona Kálmán közleményében, hozzátéve: a jogszabály meghatározhatná a gondozás és a védelem főbb alapelveit, feladatait.
Az MDF-es képviselő a közleményben úgy fogalmaz: megengedhetetlen az a jelenlegi állapot, hogy valamennyi, az örökségvédelmi listán szereplő helyszín ki van téve annak, hogy területén a címmel összeegyeztethetetlen fejlesztések előkészítése és megvalósítása történjen. Így fennáll az a veszély, hogy törlik a világörökségi listáról, vagy a veszélyeztetett értékek listájára kerül.
Mindez, mint írja, nemcsak jelentős presztízsveszteséggel, erkölcsi kárral járhat Magyarországra, illetve az érintett helyszínre nézve, hanem anyagi, gazdasági veszteséggel is párosulhat.
A bizottság a megelőzés alapelvének érvényesítése érdekében szükségesnek látja, hogy a kormány készítse el az UNESCO Világörökség listán szereplő javak kezelését szabályozó törvény tervezetét, és ezt 2008. június 1-ig terjessze be az Országgyűlésnek - áll a közleményben.
A bizottság szerint a szabályozásnak ki kell terjednie az általános és a helyszínenkénti speciális szabályok megfogalmazására, a védelmi, kezelési tevékenység tervezésének, végrehajtásának és finanszírozásának módjára, a költségvetésben pedig biztosítani kell az egyezményben vállalt kötelezettségek teljesítéséhez szükséges pénzügyi forrásokat.
Emellett azt is kérik, hogy a hazai kulturális és természeti örökségek helyszíneire vonatkozóan a kormány készítsen értékelő elemzést a örökséggondozás területén 2002-2007 között elért eredményekről, a helyszínt érintő tervezett ipari, infrastrukturális és közlekedési beruházások, fejlesztések társadalmi, gazdasági és környezeti hatásairól, a működés során szerzett tapasztalatokról és a megoldandó problémákról.
Az Országgyűlés időszakonként készítsen összefoglaló elemzést, első ízben 2010. december 31-ig, a 2006-2010-es időszakra vonatkozóan a magyar helyszínek megőrzésével, gondozásával kapcsolatos tevékenységről, és azt jelentés formájában terjessze az Országgyűlés elé - áll Katona Kálmán közleményében.