Futó Barnabás ismertetése szerint a feljelentést három cselekmény kapcsán tette Lengyel Zoltán a vele szemben intézkedő rendőrök ellen: hivatalos eljárásban elkövetett bántalmazás vétsége, könnyű testi sértés és jogellenes fogvatartás miatt.
Az ügyvéd közölte, hogy az első kettőt bizonyítottság hiányában, a jogellenes fogvatartás kapcsán tett feljelentést pedig azért szüntette meg a nyomozóügyészség, mert szerintük nem valósult meg bűncselekmény.
Futó Barnabás azt mondta: nyolc napjuk van arra, hogy panasszal éljenek, amit meg is tesznek, mert véleményük szerint "tévedésektől hemzsegő és megalapozatlan" a határozat. Az ügyben a Fővárosi Főügyészség jár majd el, amelynek 30 napon belül kell válaszolnia panaszukra.
Lengyel Zoltán mentelmi jogát október közepén függesztette fel az Országgyűlés, miután a legfőbb ügyész hivatalos személy elleni erőszak bűntette, könnyű testi sértés és becsületsértés vétsége megalapozott gyanúja miatt javasolta ezt.
A legfőbb ügyész indítványa szerint Lengyel Zoltán 2007. július 8-án éjjel Budapesten, az I. kerületben gépkocsival haladt, amikor három rendőrjárőr állította meg közlekedési ellenőrzés miatt. Az akkor még fideszes képviselőnél nem voltak iratok, ezért a rendőröknek egy országgyűlési képviselőknek szóló parkolási engedélyt mutatott fel és személyi adatainak közlésétől elzárkózott azzal, hogy ha ezeket közli, akkor le kellene mondania mentelmi jogáról.
Lengyel Zoltán élettársát hívta fel telefonon, és kérte tőle, hozza a helyszínre az iratait. Az ügyészségi indítvány szerint a telefonbeszélgetés során az intézkedő rendőrökre - általuk jól hallhatóan - súlyosan sértő, lealacsonyító jelzőt használt. A dokumentumban szerepel, hogy a telefonbeszélgetést követően, a váltásparancsnok kérdésére - ezeket a sértő jelzőket rájuk értette-e - Lengyel Zoltán igennel válaszolt és tegező hangnemben megismételte a sértéseket.
Amikor a váltásparancsnok közölte Lengyel Zoltánnal, hogy azonosítása miatt előállítják, a politikus az indítvány szerint megpróbálta gépkocsijával elhagyni a helyszínt. Ezt követően került sor a testi kényszerre, és eközben az egyik rendőr nyolc napon belül gyógyuló sérülést szenvedett Lengyel Zoltán ütésétől. A dulakodást követően a rendőrök kihúzták az autóból Lengyel Zoltánt és megbilincselve vitték az I. kerületi rendőrkapitányságra.
Lengyel Zoltánt november 26-án gyanúsítottként hallgatta ki a Központi Nyomozó Főügyészség. A főügyészség hivatalos személy elleni erőszak bűntettével, könnyű testi sértéssel és három rendbeli becsületsértés vétségével gyanúsítja a politikust, aki panasszal élt a gyanúsítás ellen.