Medgyesi Konstantin elmondta: a karácsonyi-adventi témájú képeslap-kollekció által minden érdeklődő szembesülhet azzal, hogy miként változott a 20. században az ünnepi üdvözlőkártyák színvilága, megjelenése, hangulata, képi ábrázolása.
A január közepéig látható tárlatot Ozsváth Gábor, a Tornyai János Múzeum és Közművelődési Központ néprajzkutatója, illetve a vásárhelyi képeslapgyűjtők közösen szervezték.
A kiállított lapok között van olyan darab is, amelyet még nem nyomdai technikával, hanem kézzel készítettek.
A régebbi karácsonyi lapokon természetesen a Kisjézus és a Szent Család ábrázolás a meghatározó. A kommunista diktatúra létrejöttével párhuzamosan azonban a vallási jellegű motívumok tiltottá váltak, ekkor került előtérbe a kéményseprő figurája vagy a fenyőfa, a karácsony helyett pedig az ünnepet "fenyőünnepnek" kezdték nevezni.
A karácsonyi képeslaptárlaton nyomon követhető az a folyamat, hogy a 80-as években már ismét szabadabban lehetett keresztény szimbólumokat használni a hivatalosan kiadott üdvözlőlapokon is.
Újabb határvonal a rendszerváltozás, amikor a vallásos tartalmú karácsonyi üdvözletek teljes mértékben visszanyerték létjogosultságukat.