Az MTI kérdésére hozzátette, hogy a 38 önkormányzat közül 18-at független polgármester vezet, 12-őt ellenzéki, 8-at pedig kormánypárti.
Daróczi Dávid tájékoztatása szerint az ingatlanok többségét gazdasági és területfejlesztési céllal igényelték a helyhatóságok. A kormány az ingatlanok átadásával is segíteni kíván az önkormányzatoknak abban, hogy hatékonyabban tudják ellátni szociális, kulturális, foglalkoztatási és kommunális feladataikat - tette hozzá.
Az önkormányzatok előzetes tervei alapján egyebek mellett városházának, általános iskolának, sportpályának és civil szervezetek irodáinak adhatnak majd otthont az ingyenesen átadott ingatlanok, néhányat közút, köztér céljára hasznosítanak majd.
A kormányszóvivő kiemelte: az önkormányzatoknak arra is van lehetőségük, hogy ezeket az ingatlanokat bérbe adják, illetve értékesítsék. 2005. január 1-je óta az ingatlanok eladása esetén a bevétel teljes egészében az önkormányzatot illeti, szemben a korábbi szabályokkal, amelyek szerint a befolyó összeg csupán 50 százaléka jutott az önkormányzathoz, a többi a központi költségvetésbe folyt be.
1997 óta van lehetőség arra, hogy állami ingatlanok ingyenesen önkormányzati tulajdonba kerüljenek, 2005. január 1-je óta nemcsak az önkormányzatok, hanem a többcélú kistérségi társulások, illetve kistérségi fejlesztési tanácsok is bejelenthetik ingatlanigényüket. Az eltelt tíz esztendőben több mint 2300 ingatlan került ilyen módon önkormányzati tulajdonba - emlékeztetett a kormányszóvivő.