Javítani kell Budapest légszennyezettségi mutatóin
A Budapesten és a nagyvárosokban mért magas porszennyezettség elsősorban szív- és érrendszeri megbetegedéseket okozhat. A Levegő Munkacsoport szerint csak hosszú távú intézkedésekkel lehet hatékonyan csökkenteni a szennyezést. A KDNP a Fővárosi Védelmi Bi
2007. december 29. szombat 18:01 - Hírextra
Nem csak Budapesten, hanem az ország többi nagyvárosában is rendszeresen túllépi a megengedett határértéket a levegő szennyezettsége - mondta a Független Hírügynökségnek a Levegő Munkacsoport Környezeti Tanácsadó Irodájának vezetője. Lenkei Péter szerint a helyzet a finom por tekintetében a legrosszabb. Az EU irányelvei alapján ugyanis ez utóbbi egy évben legfeljebb 35 napig lépheti át az egészségügyi határt, ezzel szemben 2006-ban Budapesten 163 napig volt a megengedettnél magasabb ez az érték. A Levegő Munkacsoport szerint csak olyan intézkedésekkel lehet ez ellen hatékonyan küzdeni, amelyek hosszú távon csökkentik a levegő szennyezettségét. Elsősorban a tömegközlekedés fejlesztése és a reális jegyárak jelenthetnek megoldást.
A jelenlegi tartósan magas légszennyezettség sok ember megbetegedéséhez és idő előtti halálához vezet. A magas porkoncentráció szív- és érrendszeri betegségeket, valamint különféle légzéssel kapcsolatos megbetegedéseket okoz, de bizonyos anyagok a szemet is irritálják. Az egyéb szennyező anyagok azonban rákkeltőek, a genetikai állományt módosítják vagy az idegrendszerre hatnak - tette hozzá Lenkei Péter.
A KDNP eközben azt javasolta Demszky Gábor főpolgármesternek, hogy hívja össze a Fővárosi Védelmi Bizottságot. Az ellenzéki párt szerint még ebben az évben értékelni kell a szmoghelyzetet, amely szilveszter éjszakáján akár egészségügyi kockázatot is jelenthet.