A különféle allergiák kifejlődésére azonban eddig nem voltak egyértelmű adatok.
Svéd kutatók most azt találták, hogy azoknál a 4 éveseknél, akik babaként szüleik dohányfüstjének voltak kitéve, nagyobb arányban fejlődött ki allergia a háziporra és macskaszőrre. Nagyobb kockázatot találtak náluk az élelmiszerallergiára is.
A stockholmi Karolinska Intézet kutatói Eva Lannero vezetésével 4000 családot vizsgáltak, ahol a gyerekek 1994 és 1996 között születtek. A szülők dohányzási szokásaira kérdeztek rá a kicsik 2 hónapos, 1 és 2 éves korában. A gyerekek 4 éves korában végezték el vérükből az antitesteket kimutató tesztet. Olyan gyakori allergénekre vizsgálódtak, mint a macskaszőr, házipor, penész, vagy tej, tojás, gabona.
A kutatók azt találták, hogy azokban a gyerekekben, akik 2 hónapos korukban cigarettafüstnek voltak kitéve, átlagosan 28 százalékkal nagyobb valószínűséggel volt jelent antitest a fenti, lakásban vagy élelmiszerben lévő allergénekkel szemben.
Különösen a macskaszőrre és az ételekre nőtt meg az allergia esélye ezeknél a gyerekeknél, ez a két típus 50 százalékos kockázatnövekedést mutatott.
A korai passzív dohányzás vélhetően légúti gyulladást vált ki a babáknál, roncsolja a védő nyálkahártyát, mely aztán túlérzékennyé teszi őket az allergén anyagokra - állítják a Thorax orvosi folyóiratban megjelent tanulmányukban a svéd kutatók.