Lomniczi Gergely elmondta, hogy az összesen 64 ezer hektáros főváros melletti erdők megsínylették a hómentes tavalyi telet, amelyet ráadásul száraz nyár is követett, így a nedvességhiány miatt sok fiatal fa kipusztult, s az idősebbeknek is lelassult a fejlődése. A mostani 10-20 centiméteres hó különösen kapóra jött, csökkentheti a fák vízhiányát, egészségesebb lehet az erdők állapota.
Gondot jelenthet viszont, ha további nagyobb mennyiségű hó hullik és netán ezt ónos eső követi - utalt rá a szakember. Ilyenkor ugyanis a fákon megülő nedves hó súlya alatt sok fa összeroppan, letöredeznek az ágak, ez pedig milliárdos nagyságrendű károkat is okozhat. Ez történt 2004-ben, amikor ezrével pusztultak el a fák.
A pilisi parkerdő több ezres vadállománya is jól érzi magát a havas erdőben, de sok helyen mégis etetéssel biztosítják számukra a napi tápanyag-utánpótlást. A madárvilág ilyenkor is megtalálja maga számára a táplálékot, a hóból kiemelkedő kórókból kiszedik, kicsipegetik a magokat, a fák kérgéből pedig az áttelelő rovarokat. Mégis például a visegrádi Mogyoró-hegyen az erdőgazdaság emberei egy odútelepet alakítottak ki, ahol több száz búvóhelyet helyeztek el a cinkének, a harkálynak, a feketerigónak és más madaraknak, itt rendszeresen etetik is őket, főként napraforgóval - magyarázta Lomniczi Gergely.