A kormányzati kommunikációs szakállamtitkárság a kormányzati tájékoztatás informatikai megújításán dolgozik; az ezt megalapozó szakmai munkához kért szakmai segítséget a Digital Nativestől, amelynek kiválasztásnál kizárólag a szakmai hozzáértés és a többéves tapasztalat számított - mondta a kormányszóvivő.
Budai Bernadett kiemelte: a szerződés minden lényeges alapadata automatikusan nyilvános, a Fidesz helyettes szóvivőjének információi éppen azon alapulnak, hogy a Miniszterelnöki Hivatal, az úgynevezett üvegzseb-törvény előírásainak eleget téve, internetes honlapján folyamatosan hozza nyilvánosságra a hasonló szerződések megkötésének tényét, tartalmát és összegét is.
Mint mondta, a Gyurcsány-kormány gyakorlata alapvetően tér el az Orbán-kormányétól. Ráadásul, mint eddig is, ebben az esetben is lehetőség van arra, hogy magát a tanulmányt is megtekintse bárki, köztük, ha ezt igényli, a Fidesz helyettes szóvivője is, vagyis ez is alapvetően eltér az 1998 és 2002 közötti gyakorlattól - jelentette ki.
A kormányszóvivő kitért arra: eddig egyetlen fillért sem utalt át a Digital Nativesnek a kormányzati kommunikációs szakállamtitkárság, az átutalás feltétele ugyanis az, hogy a megrendelt tanulmánynak ki kell elégítenie a joggal elvárható szakmai követelményeket, és erről igazolást kell kiállítani. Ez a szakmai felülvizsgálat van folyamatban jelenleg - közölte.
Hangsúlyozta: a hasonló szerződések felülvizsgálata szintén folyamatban van.
Budai Bernadett emlékezetett arra: a közbeszerzési törvény 296. paragrafusa alapján - amely a tanulmányokat az egyszerű közbeszerzési eljárás alóli kivételnek tekinti - tanulmány esetén a nettó 25 millió forintot elérő beszerzések esetén kell közbeszerzési eljárást lefolytatni. A szerzői jogi törvény alapján a felhasználási szerződések tartalmát a felek szabadon állapítják meg, beleértendő ebbe a felhasználási díj mértéke is, amely az elvégzett munka minőségével és mennyiségével áll arányban - fűzte hozzá.
Arra az ellenzéki kifogásra, hogy miért külső céget bíznak meg a tanulmányok elkészítésével, miért nem a Miniszterelnöki Hivatal, vagy más tárca készíti el az anyagokat, azt válaszolta: a kormány takarékosan bánik az adófizetők pénzével, a hasonló tanulmányok elkészítése egyszeri, nem pedig állandó jellegű tevékenységet jelent, ugyanakkor speciális szakértelem szükséges hozzá, ezért ennek elvégzésével olcsóbb külső céget megbízni, mint ilyen céllal teljes munkaidőben alkalmazni embereket.