Tartalmaz káliumot, ként, jódot, kalciumot, foszfort, vasat, nátriumot, A-, B-, C- és U-vitamint. Ez a kombináció teszi lehetővé, hogy az emésztőrendszer, a gyomor legtökéletesebb gyógyszerének tartja a néphagyomány, de a természetgyógyászok és az orvosok is.
Közismert tisztító hatása: a gyulladásos fogínyt ugyanúgy gyógyítja, mint ahogyan a májat méregteleníti.
A káposztafélék nagy családja a brokkolitól a karalábéig, a kelkáposztától a karfiolig és a klasszikus fejes káposztáig igen széles, termőterülete jelentős. Egyes színes változatait pedig dísznövénynek is kiültetik.
Gasztronómiai felhasználásának most van az igazi szezonja. Ahány ország, annyi savanyúkáposzta és párolt káposzta: van, ahol sárgarépával színesítik - talán nem is tudva arról, hogy ez a változat milyen jót tesz a szemnek - másutt aszalt szilvával, sőt sokszor más gyümölcsökkel, vagy éppen gombával társítják, mint Oroszországban. Az egyik legolcsóbb téli vitaminforrás nyersen is kiváló, de megpárolva is nagyon sok variánsa létezik.
Van, ahol almalével öntözik párolás közben - az édes íz ellensúlyozza a sós-savanyú alaparomát - másutt borral vagy pezsgővel teszik alkalmivá. Különféle ízesítéssel alapétele a cseh, az orosz, a német, az osztrák és a magyar konyhának.
A töltöttkáposzta és a székelykáposzta kiadós egytálételek, míg a káposzta az egyik legnépszerűbb alapanyaga a fogyókúráknak is. Lehet belőle elegáns köretet, gyomorjavító korhelylevest, salátát és főételt egyaránt alkotni.
Talán csak desszertet nem, de erre sokszor nincs is szükség egy kiadós, káposztás ételből álló ebéd után.
A káposzta ma már olyannyira megbecsült zöldségféle, hogy Magyarországon fesztiválon ünneplik sokoldalú tulajdonságait. Ilyenkor mindig sor kerül nagyszabású, versenyszerű, töltött- és székelykáposzta főzésekre.
A székelykáposzta mintha egy ételcsalád lenne, annyiféle változata létezik immár: kolbászos, csirkemelles, szójás, füstölt húsos, tepsis, kuktás, bográcsos is - a különféle receptgyűjtemények és szakácskönyvek tanúsága szerint.