Vivien Nielsen darabjának magyar színházi változatát az 1996-os dán film nyomán Guelmino Sándor és Gecsényi Györgyi írta.
A csak felnőtteknek szóló előadás két főszerepét Soltész Bözse (Bess) és Fillár István (Jan) játssza. Színpadra lép továbbá Benkő Nóra, Béres Ilona, Sipos Imre, Szélyes Imre, Mihály Pál, Jegercsik Csaba színművész, valamint Gémes Antos egyetemi hallgató. A dramaturg és fordító Gecsényi Györgyi, a díszlet Szlávik István munkája, a jelmezt Tordai Hajnal tervezte.
"Hit és hűség, jóság és bűn, alászállás és megváltás, mely elválaszthatatlan a feltétel nélküli szeretettől, a hittől és a feltámadástól. Lars von Trier történetei gyakran zárt és elzárt közösségekben játszódnak, hősei számkivetettek, akik a maguk naiv ártatlanságában vétkeznek közösségük törvényei ellen és kerülnek szembe a világgal, s bár hitük ugyan erőssé teszi őket, legyőzhetetlenné azonban nem; az igazságot magukénak tudhatják, ám ez mit sem könnyít szenvedésükön " - írta a színház.
A teátrum összegzése szerint a történet az egyszerű fiatal lányról, Bessről szól, aki a falu gyülekezetének rosszallása ellenére feleségül megy Janhoz, egy olajmunkáshoz, s ettől kezdve nem is evilági szeretetet és ragaszkodást tanúsít férje iránt. Létezésének egyetlen értelme a férje iránti szerelme. Jannak azonban nem sokkal az esküvő után vissza kell mennie a fúrótoronyra. Később hazatér, ám nyaktól lefelé lebénult. Bess ekkor ébred rá, mit is jelent az önzetlen szeretet: folyamatos, állandó jelenlétet, odaadást, áldozatkészséget, lelki készenlétet. Az előadás a tragédia kapcsán azt a kérdést feszegeti: vajon mire képes a szeretet ereje?
Az asszony ugyanis igyekszik teljesíteni balesetben lebénult férje szexuális kívánságait, s más férfiakkal is kapcsolatot létesít. Amikor meghal, nem akarják eltemetni szentelt földbe; férje adja meg neki a kegyeletet: a nőt a tengerbe temetik, hullámsírba.
Lars von Trier 1996-ban készült alkotásában Emily Watson és Stellan Skarsgard játssza a főszerepeket. A rendező 1996-ban a cannes-i filmfesztiválon elnyerte a zsűri nagydíját, a filmet pedig jelölték az Arany Pálma díjra. A Hullámtörést több kategóriában jelölték Golden Globe díjra, Emily Watsont pedig a női főszereplők kategóriájában Oscar-díjra.