Újabb fejlesztések után akár önálló mozgásképességüket is visszaadhatja a készülék - bizakodnak a kutatók.
Az egyik legszörnyűbb baleseti következmény a gerincvelő egy részének sérülése, ugyanis a sérülés - helyétől függően -, a gerincvelőben futó fő idegrendszernek valamilyen mozgást vezérlő részét teszi működésképtelenné. Például a hanyatteséseknél gyakori gerincsérülés gyakran deréktól lefelé megbénítja a testet, a lábakat.
Az ilyen balesetek okozta bénulások meggyógyítására dolgoztak ki az Indiana államban (USA) működő Purdue University kutatói egy elektromos árammezőkkel működő berendezést, amelynek gyártását már meg is kezdte a Cybekinetics Neurotechnology System nevű vállalat. Közlésük szerint az Andara OFS elnevezésű készülék lényege, hogy a sérült testébe ültethető kicsi akkumulátor dobozából három-három elektródát vezetnek be a páciens álló testhelyzetében, a gerincvelő sérült része fölé és alá. A felső, negatív pólusú elektródatrióból a negatív alsók felé tartó áram számottevő elektromos-mezőt gerjeszt. Ez a kisfeszültségű, lüktető elektromos tér hatékonyan serkenti a sérült gerincvelő sejtjeinek a visszaépülését.
A klinikai kísérletek során a páciensek a sérült végtag érintésekor először csak a fájdalmat és a meleg tárgyakkal való érintkezést kezdték észlelni. Már ez is elég arra, hogy kínos ütközéseket, vagy az érzéktelen testrésszel forró tárgyak megérintését elkerüljék. A kutatók most abban bíznak, hogy a további munkjáukhoz már az idén megkapják az egészségügyi tárca engedélyét és támogatását, mert meggyőződésük, hogy a továbbfejlesztett készülékkel a bénult részek is újra mozgathatóvá válhatnak.