Vita az éjszakai jegyről
A VEKE még a tarifarendszerről szóló döntést megelőzően, tavaly decemberben jelezte: átgondolatlannak, előkészítetlennek és ezért bevezetésre alkalmatlannak találja az éjszakai jegy koncepcióját. Akkor senki nem hallgatta meg az észrevételeinket, bár kért
2008. január 21. hétfő 07:35 - Hírextra
A BKV új viteldíjai szerint az éjszakai járatokon csak a helyszínen megváltott, drágább, 350 forintos vonaljeggyel utazhat, akinek nincs bérlete. Önmagában is kifogásolható az éjszakai utazás ily módon történő, az európai gyakorlattal teljesen ellentétes drágítása, de az első három hét tapasztalatai még a várakozásainkat is alulmúlták. A BKV szándékosan bliccelésre kényszeríti az utasait, hiszen a drágább jegyhez nem lehet hozzájutni éjszaka.
Korábban, ha valaki alkalmi BKV-használóként tartott magánál egy vonaljegyet vagy gyűjtőjegyet, esetleg a belvárosban sűrűn elhelyezett jegyautomaták egyikénél megváltotta jegyét, jogosan utazhatott az éjszakai járatokon. Az új éjszakai jegyet azonban nem tudja megvenni: a felszíni jegyautomaták nem árulják, éjjel a pénztárak zárva tartanak, és a járművezetőknél sem kapható, ahogy a BKV korábbi ígéreteivel ellentétben biztonsági őröket sem találunk a buszokon, akiktől vehetnénk jegyet. Egyébként eleve nem tűnt igazán hitelesnek ez az ígéret: több mint száz járműre állandó biztonsági szolgálat telepítése sokkal többe kerülne, mint amennyit az éjszakai jegy a legmerészebb számítások szerint is hozhat.
Az előkészítetlen és átgondolatlan intézkedések hatására jelenleg mindazon utasok, akik érvényes jeggyel szeretnének utazni az éjszakai járatokon, bliccelésre kényszerülnek. Miközben a BKV milliókat költ bliccelés elleni buta kampányokra, felmerül a kérdés: pusztán dilettantizmus húzódik a háttérben és a BKV még a saját érdekeit sem képes felismerni? Ez is elképzelhető, de a BKV kommunikációs és értékesítési (tehát a jegytípusok előkészítéséért felelős) vezérigazgató-helyettesének szavai másra engednek következtetni. Regőczi Miklós számos nyilatkozatában helyezte kilátásba, hogy ha nem lesz fizetőképes kereslet a megemelt árú éjszakai jegyre, akkor a járatok számának csökkentése következhet. Vajon a BKV azért nem árul éjszakai jegyet, hogy aztán a kevés eladott jegy miatt a fizetőképes kereslet hiányára hivatkozva megszüntesse a járatokat? Bízunk benne, hogy Hagyó Miklós főpolgármester-helyettes ehhez nem asszisztálna, ezért kérjük a városvezetést, vizsgálja felül a BKV 2008. évi tarifarendeletét és a rendes, automatákból is kapható, nappal is megváltható vonaljegyek használatát az éjszakai járatokon ismét tegye lehetővé.
Az új éjszakai buszrendszer egyébként 2005-ben a VEKE javaslatára, a főpolgármester támogatásával jött létre, és a vártnál is nagyobb siker hatására az utasszám a korábbi háromszorosára nőtt. Ennél jobban semmi nem bizonyítja: a budapesti tömegközlekedés problémáira csak az ésszerű fejlesztés és nem az esztelen járatritkítás jelenthet megoldást.
Kiadó: Városi és Elővárosi Közlekedési EgyesületSajnálattal értesültünk arról, hogy a Városi és Elővárosi Közlekedési Egyesület a sajtón keresztül, ismét szándékosan megtéveszti a közvéleményt, ezúttal a BKV Zrt. éjszakai járataira érvényes jegyek vásárlási lehetőségeivel kapcsolatosan.
A BKV Zrt.-t azonban nem a VEKE rágalmazó hazugságai, hanem utasaink köszönőlevelei, visszajelzései érdeklik, melyekből kiderül, hogy a biztonsági őrök számának növelésével az éjszakai járatokat használók biztonságérzete nőtt és javult a járműveink tisztasága is!
Egyúttal megjegyezzük, hogy az éjszakai járatokon az elmúlt években nem a fizető utasok, hanem a bliccelők száma háromszorozódott meg. Amely éjszakai vonalakon fokozott ellenőrzést vezettünk be, ott jelentősen csökkent az utasszám.
Az ellenőrzés kiterjesztésével kiderül majd, hogy melyik vonalon, milyen a valós fizetőképes kereslet.
Az éjszakai jegy vásárlásának lehetőségével kapcsolatos tények a következők:
- jelenleg több mint 50 biztonsági őr teljesít éjszakai szolgálatot a BKV Zrt. járatain, valamennyi őrnél lehet jegyet vásárolni. A biztonsági őrök számát hamarosan duplájára növeljük, hiszen a Közgyűlés megadta a felhatalmazást az éjszakai jegyhez.
- az érvényes bérlettel rendelkező utasok a BKV Zrt. éjszakai járatait külön jegy megvásárlása és érvényesítése nélkül vehetik igénybe.
- az éjszakai járatokra érvényes jegy valamennyi napközben üzemelő trolibusz- és számos autóbusz-vezetőnél is megvásárolható, hiszen az éjszakai jegy és a járművezetőnél váltható jegy ugyanaz.
- az éjszakai járatokra érvényes jegyet valamennyi jegypénztárban - összesen 74 helyen 118 pénztárban -, illetve több mint 100 jegyautomatában napközben előre meg lehet váltani.
2008. január 20.
BKV Zrt. Sajtóiroda
Forrás: MTI