A népszavazás akkor lesz érvényes, ha a választásra jogosultak több mint ötven százaléka leadja voksát, s Oros úgy válhat ismét önálló településsé, ha a többség igennel szavaz a feltett kérdésre - mondta Szemán Sándor.
A nyíregyházi jegyző tájékoztatása szerint a népszavazást a városrészben lakók több mint 28 százaléka kezdeményezte, 1.769-en látták el névjegyükkel az aláírásgyűjtési íveket, s a helyi választási bizottság 1.700 aláírást hitelesített.
Szemán Sándor megjegyezte: a népszavazást a régi orosi "ófalu", valamint a 41-es számú főútvonal melletti területre kezdeményezték, amit a nyíregyházi önkormányzat képviselő-testülete a népszavazás kiírásával elfogadott.
Ez azt jelenti, hogy a jelenlegi nyíregyházi 20. számú települési önkormányzati képviselői egyéni választókerületben élőknek kell majd voksolniuk Oros önállóságának kérdésében április 27-én.
Orost több részletben, az 1960-as évek végén előbb a borbányai, majd 1977-ben az Ilona-, Igrice- és a Világos-tanyai, valamint a kőlaposi, végül 1979-ben pedig az "ófalut" a nyírjesi és a nagyszállási településrésszel együtt csatolták Nyíregyházához.
Az "ófalu" kivételével a többi településrész nem akar leválni Nyíregyházáról, ezért a népszavazási kezdeményezés nem is érinti a területeken élőket.
Szemán Sándor elmondta még, hogy ha az orosiak igent mondanak az önállósodásra, akkor az Önkormányzati és Területfejlesztési Minisztérium előterjesztési javaslata alapján a köztársasági elnök dönt a község megalakításáról.