Az amerikai kutatócsoport 192 házaspár életét vizsgálta 17 éven át. A párokat négy kategóriába sorolták:
- a férj és feleség egyaránt kiadja magából a dühét,
- a feleség veszekedős, a férj visszafogott,
- a férj veszekedős, a feleség hallgat
- mindketten magukat rágják inkább.
Az eredmények azt mutatták, hogy ez utóbbi, "elfojtós" csoportba tartozók kétszer nagyobb eséllyel számíthatnak korai halálra, mint a többiek.
"Amikor két ember együttélésre szövetkezik, az előttük álló egyik legnagyobb feladat, hogy megtalálják a konfliktusaikat kiváltó okot," - magyarázza Ernest Harburg, a kutatás vezetője - "de ennek technikáját senki sem tanulja meg korábban, még kevésbé nyújtanak példát a felek szülei. A fő probléma tehát a konfliktusok feloldása".
Ha azonban a feloldás elmarad, akkor férj és feleség mélyen magába temeti haragját, amely egyre nő, hatalmas heggyé növekszik, aztán ez a felgyülemlett düh egy újabb konfliktus esetén ismét akadályozza a megoldást, és így csak az ördögi kör tágul mindkét félben.
A vizsgált 192 párból 26-an tartoztak a visszafojtók közé, közülük 13-an nem érték meg a kutatás végét. Az esetek 27 százalékában hunyt el a 17 év során a pár egyik tagja, 23 százalékban pedig mindketten.
A többi, 166 házaspárból álló három csoportba soroltak közül összesen 41-en vesztették életüket, ez a szám hat százalékban mindkettő, 19 százalékban az egyik fél halálát fedi.
Jobb tehát néha egy-egy kiadós, "olaszos" családi jelenet. Csak aztán arra vigyázzunk, hogy addig azért ne menjünk el, mint Kathleen Turner és Michael Douglas A rózsák háborújában...