Holló József, a múzeum főigazgatója köszöntőjében elmondta, hogy a tárlat ünnepélyes megnyitóját egy történelmi pillanathoz illesztették: 550 évvel ezelőtt, 1458. január 24-én választották Hunyadi Mátyást a Duna jegén magyar királlyá.
Szeredi Péter, a HM kabinetfőnöke beszédében rámutatott: Mátyás, az uralkodó tehetségéhez és nagyságához kétség sem férhet, hiszen gyerekkirályként (15 évesen) kapott meg egy anarchiába hulló, gazdaságilag megroppant, hadsereg nélküli országot.
Ügyes politikája, intézkedései azonban megállították ezt a folyamatot és kevesebb mint egy évtized alatt a Magyar Királyság Közép-Európa legerősebb katonai nagyhatalmává vált, amelynek irányítását nem az egymással vetélkedő főurak hatalmi harca, hanem a király személyes akarata határozta meg - hangsúlyozta Szeredi Péter.
Hunyadi János kisebbik fia a magyarországi reneszánsz meghonosítója is egyben. Mátyás király nagy művészetpártoló volt, építkezéseinek, könyvtárának, műkincsgyűjteményének fennmaradt töredékei és maradványai is csodálatot ébresztenek az utókorban - tette hozzá a kabinetfőnök.
A kiállítás húsz tablóból áll, amelyet vitrinben elhelyezett műtárgyak tesznek teljessé. A tárlat központi darabja Mátyás király halotti pajzsának tökéletes másolata, amelynek eredetijét a párizsi Hadtörténeti Múzeumban őrzik.
A kiállításról szóló ismertető szerint a magyar múzeumokban ebből a korszakból alig van tárgyi emlék, és ez különösen igaz a fegyverekre. A szervezők szerint ezért különös figyelmet érdemel a kiállításon látható és a Déri Múzeum tulajdonát képező acélsisak (salade), továbbá a Hadtörténeti Múzeum birtokában lévő kardok, szablyák, lövegcsövek, számszeríjak és lövedékek.
Az időszaki kiállítás - amelynek tablókból álló elemeit egy középkori várban, a szlovéniai Lendván is kiállították - 2008. júniusáig tekinthető meg a budai Várban.