Az olasz kulturális javak minisztériumához tartozó technológiai intézet által, 800 ezer eurós (206 millió forintos) költségvetéssel megvalósított Via Flaminia Antica az első európai virtuális régészeti múzeum, amely komoly kutatóknak és egyszerű érdeklődőknek egyaránt megfelel.
Maurizio Forte koordinátor két éven át irányított egy húszfős szakértői csoportot, köztük régészeket, építészeket, művészettörténészeket, olyan őskörnyezeti kutatókat, akik képesek volt megteremteni a kor virtuális élővilágát, állat- és növényvilágától az emberekig, a viselkedésformákig. Nem kis feladat volt számukra újrateremteni azt a konzuli utat, amely a Kr. e. 3. századtól kötötte össze az Örök Várost az Adriai-tenger partján fekvő Arimiummal, a mai Riminivel. A csúcstechnológia segítségével több mint 3000 négyzetméternyi modellt építettek fel, összesen 1,8 millió hektárnyi területet digitalizáltak.
A négy "avatar", Marta, Katrina, Mike és Omar a látogatók számítógépes irányításával bejárja az ókori Rómát, ahol Livia, Augustus császár felesége fogadja őket villájában, elmeséli nekik életét. Közben e figurák egy másik virtuális túrán is részt vesznek az antik műemlékek mai maradványai között, és egyes történelmi események helyszínein összefutnak őseikkel is. Forte ezt a különleges időutazást "a jövő mozijának" nevezte. Egyelőre hiányosságnak tekinthető, hogy a szereplők csak olaszul beszélnek, de hamarosan elkészül a program angol nyelvű változata is.
A Via Flaminia Antica virtuális változatának tudományos adatai hamarosan hozzáférhetők lesznek a terv honlapján (www.vhlab.itabc.cnr.it/flaminia) és feltöltik Livia villáját is.