A természetvédők ily módon is fel kívánták hívni a figyelmet a magyar védett ragadozómadár-állományt veszélyeztető mérgezési hullámra. Ennek során 1998 óta 72 fokozottan védett és 625 védett madár esett áldozatul a gondatlanságból, vagy szándékosan elkövetett mérgezésnek.
Ugyanakkor csak az elmúlt két évben 45 sas pusztult el a nem megfelelő technológiával alkalmazott növényvédőszer, illetve rágcsálóirtó fogyasztása miatt. Sőt legtöbbször csaliként kihelyezett dögtetembe injektált méreg okozza a fokozottan védett állatok kimúlását.
Mint azt Bagyura János, az MME ragadozómadár-védelmi programjának vezetője az MTI-nek elmondta: a feltételezések szerint gazdálkodók, illetve egyes vadászok helyezik ki a mérgezett dögöket.
Nem feltétlenül a sasokat akarják elpusztítani, hanem a varjaknak, rókáknak, különböző dúvadaknak szánják a mérget, ám a sasok is áldozatul esnek - mondta a szakember.
Ez a jelenség különösen riasztóvá az elmúlt két évben vált, amikor 23 parlagi sas, 16 rétisas, egy szirti sas, illetve egy vándor- és egy kerecsensólyom esett áldozatul a mérgezéseknek.
Mindez az elmúlt évtized egyik legsúlyosabb természetvédelmi károkozása Magyarországon. A legkritikusabb a helyzet a parlagi sas esetében, ugyanis a megmérgezett 23 példány a 2007. évi teljes európai szaporulat egyötödét teszi ki - közölte Bagyura János.
A most szabadon engedett állatok, mind a parlagi-, mind pedig a rétisas fokozottan védett madarak. A rétisasból 150 pár, míg parlagi sasból 83 pár költ Magyarországon. Utóbbi egyben az európai állomány 60 százalékát jelenti. Ennek megfelelően a legmagasabb, 1 millió forint értékű természetvédelmi kategóriába tartozik a madár.
A most elengedett 3 példány láthatóan jó fizikai állapotban nyerte vissza szabadságát a fővárosi állatkertben lezajlott egyhónapos gyógykezelést követően.