Vele véget is ér a királynők sora, hiszen három fia van, a legidősebb Willem-Alexander herceg 116 év óta az első férfi trónörökös.
Beatrix Wilhelmina Armgard már megszületésekor megkapta a Hollandia hercegnője, az Oranje-Nassau hercegnője és a Lippe-Biesterfeld hercegnője címet. A II. világháborúban a német megszállás elől a királyi család Angliába, majd Kanadába menekült és csak 1945. augusztus 4-én tértek vissza az immár újra szabad Hollandiába. Juliannát 1948-ban koronázták meg, Beatrix ettől kezdve számított trónörökösnek, majd 18. születésnapján az Államtanács tagjának is kinevezték.
A leideni egyetemen 1961-ben jogi doktorátust szerzett Beatrix 1966. március 10-én ment férjhez Claus von Amsberg német származású diplomatához. Házasságkötésüket kezdetben nem nézték jó szemmel a hollandok, de a megnyerő Clausnak sikerült a negatív közhangulatot megfordítania, 2002-ben bekövetkezett halála az egész nemzetet gyászba borította.
Beatrix a legtöbb európai uralkodónál nagyobb hatalommal rendelkezik, fontos szerepe van a kormányalakítások idején, s a miniszterelnökkel hetente folytatott találkozókon módja van befolyásolni a kormány politikáját. Politikai szereplésének fontos momentuma a parlamenti ülésszakot megnyitó trónbeszéde. Az uralkodó számos ország képviselőit fogadja, s maga is sok helyen jár a világban. Magyarországon 1996. május 21-23. között tett hivatalos látogatást férjével, a holland uralkodói pár ezt megelőzően 1986 októberében, a holland kulturális hónap alkalmából látogatott Budapestre.
A királynőt nagyon ritkán idézik közvetlenül a sajtóban, mivel a kormányiroda ezt szabja a vele készítendő interjúk feltételeként. A szabályozást nem sokkal trónra lépése után léptették életbe, hogy megkíméljék a politikai komplikációktól.
Beatrix királynő az európai egyesítésben játszott kiemelkedő szerepéért 1996-ban Károly-díjat kapott. Bár nem halmozza a kitüntetéseket, 2005. február 8-án mégis átvette a Leideni Egyetem díszdoktori címét, ünnepi beszédét a televízió élő adásban közvetítette.
A királynő szabadidejében szeret síelni, úszni, teniszezni és lovagolni, de leginkább vitorlázni. Több olyan társadalmi szervezetben is szerepet vállal, amelyek a testi és szellemi fogyatékosok helyzetével, a szociális problémákkal foglalkoznak.