Az aláírást követő sajtótájékoztatón mindkét professzor hangsúlyozta, hogy hosszan tartó kapcsolatot rögzítettek most formális megállapodásban is. A DE szilárdtest fizikai tanszéke és a Cserkaszi Állami Egyetem Andrij Guszak professzor vezette kutatócsoportja között ugyanis évek óta szoros a tudományos együttműködés.
Beke Dezső professzor, a debreceni tanszék vezetője ezzel összefüggésben hozzátette: az ukrán kutatók kiválóak a folyamatok elméleti modellezésében, míg Debrecenben rendkívül erős a kísérleti fizika, így jól kiegészítik egymás kutatásait.
A most kötött megállapodás egyik kézzelfogható eredménye az a közös pályázati munka, amelyet a nanoszerkezetek témakörében a közeljövőben nyújtanak be az Európai Unióhoz.
Annak kapcsán, hogy Debrecen arra pályázik, hogy az EU legnagyobb tudományos beruházása, az Európai Spallációs Neutronforrás helyszínévé váljon, az MTI érdeklődésére Pálinkás József elmondta: a magyar-ukrán egyetemi megállapodás is hozzájárulhat a későbbi sikerhez, a központ megépítésének lehetőségét biztosító nemzetközi konzorcium létrehozásához.
Az akadémikus tudomása szerint a magyar kormány az ukrán kormánnyal is folytat tárgyalásokat a beruházásról.