Ezek a lipidtutajok, azaz a zsírsavak képzik a sejtmembrán koleszterinben gazdag szekcióit.
Mindig is vita tárgyát képezte, hogy hogyan jut be a SARS-vírus, és hogyan fertőzi meg a sejteket. Az ilyen részletek azért kulcsfontosságúak, mivel megmutathatják, hogy hogyan lehet megállítani a kórokozót.
A Cell Research (Sejtkutatás) című szaklapban publikált cikkben kínai tudósok amerikai kollégáikkal közösen leírják, hogy hogyan tenyésztették a sejteket, miként tették ki azokat a vírus hatásának, majd megfigyelték, hogy a kórokozót mily módon "kebelezték" be a sejtek. A folyamatot endocitózisnak nevezik.
"A vírus endocitózis útján kerül be, s ebben a folyamatban a lipidtutajok egyengetik az útját" - magyarázta Csiang Csengjü, a pekingi orvosegyetem professzora.
A tudós ugyanakkor hozzátette, hogy még sok időbe telik, míg sikerül megfelelő inhibitort, a bejutást meggátoló anyagot kifejleszteni.
A szakértők szerint a cibetmacska és a denevérek a természetes vírusgazdák, s arra figyelmeztetnek, hogy a SARS ismét felütheti a fejét, globális fenyegetéssé válhat.
Kínát nemzetközi bírálatok érték amiatt, hogy nem figyelmeztette a világot a SARS-veszélyre már az első esetnél, amelyet 2002 végén diagnosztizáltak.
A 2003-as járvány után azonban a kínai hatóságok sokat tettek a cibetmacska tenyésztésének és fogyasztásának betiltása érdekében, kiiktatva így a fertőzés terjedésének egy természetes láncszemét.