Berlin öregebb mint gondolták
A német főváros idősebb, mint korábban gondolták. Archeológusok ugyanis a közelmúltban olyan bizonyítékokra bukkantak, amelyek arra utaltak, hogy a város alapítása 40 évvel korábban történt, mint arra a meglévő, 1237-ből származó okiratok utaltak.
2008. január 31. csütörtök 13:42 - Hírextra
A kutatók ugyanis néhány héttel ezelőtt egy középkori pincében egy olyan fagerendát találtak, amelyen az 1197-es dátum szerepelt.
A "történelemformáló" leletről a Die Zeit című hetilap számolt be legfrissebb számában. Az információt ugyanakkor Wilfried Menghin, az archeológuscsoport vezetője is megerősítette.
Berlin központjában ma is számos helyen folynak ásatások, illetve különböző feltárási munkálatok. Az archeológusok ezek során a Spree folyó közvetlen közelében mintegy három méter mélységben találtak rá a szóban forgó pincére, abban pedig az ominózus gerendára. Értékelésük szerint az azon szereplő dátum - azaz az 1197-es esztendő - egyértelmű jelzés arra, hogy a hivatalos alapító okiraton feltüntetetett időpont előtt a szóban forgó helyen már épület állt. Ezzel - mint fogalmaztak - Berlin bölcsőjét találták meg.
A csoport vezetője nyilatkozatában annak a nézetnek adott hangot, hogy Berlin építése - akárcsak Münchené - a "valódi középkorban", a XII. század második felében kezdődhetett.
A hivatalos útikönyvek szerint Berlin Európa egyik legfiatalabb fővárosa. Az első írott utalás - azaz az alapító okirat - egy kicsiny halásztelepülésre utal, s 1237-ből datálódik. Lehet, hogy egy gerenda miatt most át kell írni az útikönyveket is?
Forrás: MTI