Pápai Lajos elmondása szerint a tanácskozást a "TB mentő népszavazásról" - amit az Albert házaspár kezdeményezett 2007. március 27-én az Országos Választási Bizottságnál - az MKPK székházában tartották, ahol Erdő Péter bíboros, prímás, az MKPK elnöke aláírta a népszavazást kezdeményező aláírásgyűjtő ívet. A szakszervezetek vezetői az egyház képviselőinek "feltárták a jelenlegi társadalombiztosítási helyzetet", melynek során az igazságosság és a szolidaritás elveit illetően egyet értettek.
Az MKPK Állandó Tanácsának tagjai szerint "a teljes igazságosság a gyengébbek fokozottabb támogatását és védelmét is megköveteli. Ezért a szolidaritás elve az igazságosságból is következik, így az Állandó Tanács erkölcsi kötelességnek tartja, hogy mindenféle társadalombiztosítási rendszerben az emberi személyt tartsák legfőbb értéknek, és a szolidaritás elvét kövessék."
Pápai Lajos arról tájékoztatott, hogy a Munkástanácsok Országos Szövetsége kereste meg az MKPK vezetőit a tanácskozást illetően, amelyhez csatlakoztak a Liga Szakszervezetek, a Mentődolgozók Önálló Szakszervezete, az Orvosegyetemek Szakszervezeti Szövetsége és az Egészségügyi és Szociális Ágazatban Dolgozók Demokratikus Szakszervezete képviselői.
Az MKPK elnökhelyettese hangsúlyozta: Magyarországon negyven éven keresztül azért kaptak alacsony fizetést az emberek, mert a tőlük elvett profitból biztosították a térítésmentes egészségügyi ellátást, ami így nem ajándék, hanem a munka okán szerzett jog.
A tárgyaló felek meglátása szerint a mostani társadalombiztosítási rendszerben a szolgáltatások egy részét kivonják a piacgazdasági törvények alól és egy közös felelősségvállaláson és öngondoskodáson alapuló, a profit érdeket háttérbe szorító intézményt hoznak létre. Az aláírt közlemény szerint az "MKPK Állandó Tanácsa minden olyan kezdeményezést támogat, ami ezeknek az értékeknek megőrzését és előmozdítását szolgálja".