Barlangtól barlangig barangolás
A hétvégén rendezték az egyik legnépszerűbb téli fővárosi természetjáró akciót, a Barlangtól barlangig teljesítménytúrát. Ennek lényege, hogy a mindig szép számú vállalkozó kedvűeknek hat óra alatt kell bejárniuk a Budai-hegység jellegzetes pontjait, úgy,
2008. február 4. hétfő 15:14 - Constantinovits Milán
A túra útvonala áthalad a télen teljesen kopasz Homok-hegyen, az Apáthy-szikla legendás tanösvényein, a Kis-Hárs-hegy meredek lejtőin, és célba veszi a kevesek által ismert második kerületi Balogh Ádám-sziklát is. Nem túl megerőltető, 20 és fél km, 800 m-es szintemelkedéssel. Ugyanakkor van valami olyan megfoghatatlan hangulata, ami minden alkalommal számos túrabarátot csal a rajthoz.
Idén is remek hangulatban folyt a barangolás, és az idő is kegyes volt. Nem esett, nem fújt (na jó, csak enyhén) és nem csapott mínuszba a hőmérséklet. Izgalmakban pedig nem volt hiány! Az Apáthy-sziklára és a Vaskapu-hegyre a tetőig csak egy kötél segítségével lehetett feljutni, miközben az ember alatt ordító mélység tátongott. A szokásos sziklás terep, és az erdei ösvények után pár kilométeres műútat is be kellett járni, ez azért nem tett annyira jót az ember amúgy is fáradt talpának. A célban aztán nagy pihenés, oklevél, majd igazi, jóleső fáradtság töltötte el az embert. Aki beért időben, kimerülten, ám elégedetten mehetett haza. S hogy mi a titok?
Életérzés túrabakancsban
Javallott túrafelszerelés egy téli napra
* túracipő (bőr, magasszárú, bordás gumitalpú)
* zoknik (hosszúszárú, nedvszívó, pl. gyapjú, pamut)
* alsóneműk (nem műszálas)
* túranadrág
* hosszú ujjú ing (flanell)
* hosszú ujjú pulóver (gyapjú)
* szélanorák
* esőkabát v. ponchó (ülőkének is)
* meleg sapka
* egészségügyi felszerelés, zsebkendő, babakrém a kidörzsölődésekhez, egyéni gyógyszerek
* hátizsák v. hordkeret
* kulacs, lehetőleg hőszigetelő
* zsebkés
* elemlámpa
* papír, írószer
* kis túrazsák (16-40 liter)
* fotógép
* élelmiszerek, praktikusan szőlőcukor, csoki
* iratok: diákigazolvány, személyi igazolvány, utazási jegyek
A teljesítménytúrák a természetjárás szépségeit kapcsolják össze a versenysportok izgalmával és a társas kirándulások feledhetetlen hangulatával. Olyan egészségmegőrző programokat kínálnak, ahol felkészültségünk és kedvünk szerint tehetjük próbára képességeinket. Minderre egész évben lehetőségünk nyílik - a legváltozatosabb tájakon.
Kevesen tudják csak, mit jelent igazán kirándulni. A vad erdőjárók életérzésüket fogalmazzák meg olyan szavakban, mint a "Kinizsi Százas", "Éjszakai Ötvenes"; vagy éppen: a "BEAC Maxi"; és még hosszan sorolhatnánk az ismert teljesítménytúrákat. A lényeg, hogy adott távot meghatározott szintidőn belül kell teljesíteni, szigorúan a kijelölt útvonalon haladva, át az ellenőrzőpontokon, ahol pecsét, néhány biztató szó és finom tea várja a gyaloglókat.
S mindebben mégis mi a jó? – tehetjük fel a kérdést, visszarettenve a „nomádnak” tűnő körülményektől. Kezdjük ott, hogy gyalogolni egészséges. A gyaloglás bármikor elkezdhető, nem igényel különösebb előképzettséget.
Orvosi szemmelAhogy dr. Nagymányoki Zoltán sportorvos is kifejtette lapunknak: „
Intenzívebb testmozgást jelent a puszta sétálásnál, munkára ösztönzi a bemerevedett izmokat, és mértékkel végezve - az aerobikkal vagy a futással ellentétben - nem terheli túl azokat. Hosszabb távon javítja a légzésfunkciókat, és az utóbbi évek kutatásai szerint serkenti a szervezet vérellátását. Régóta tény, hogy a módszeres gyaloglás az emésztőrendszerre is jótékony hatással van, illetve segít a láb és fenék környéki zsírrétegek eltüntetésében.”
E sport azonban nemcsak a testi fittségünk szempontjából fontos, hanem pszichikai, mentális egészségünk megőrzése miatt is. A teljesítménytúrák esetében az állóképesség próbája az önértékelés ill. az akaraterő fejlesztésével fonódik össze: a gyakran hihetetlennek tűnő szintkülönbségek és távok legyőzése csak pozitív hozzáállással lehetséges. Ahogy a profik mondják: ezt fejben kell megnyerni.
Az olykor jelentős fáradsággal járó küzdelmek szellemi-lelki megújulást, önismereti és világszemléleti újraértékelést is jelenthetnek, főleg az első alkalommal indulóknak. A túrák baráti, egymást vidáman segítő hangulata elősegíti a teljesítésvágyat, a test tűrőképességének, fizikai határainak kitapasztalását, és új önismereti felfedezésekhez vezet.
Mikor, hol, kikkel?Teljesítménytúrákat egész évben rendeznek, időpontokról és minden szükséges információról a
Teljesítménytúrázók Társaságának honlapján tájékozódhatunk. Nekivághatunk például a havas hegyeknek a Téli Mátra keretében, márciusban 48-as emléktúrán járhatjuk be a Pilis legszebb tájait, a Via Dolorosán pedig a Kékest is megmászhatjuk.
A bátrabbakat nehezebb kihívások várják, itt van a legnépszerűbb hosszútávú túra, a Kinizsi Százas. 24 óra áll rendelkezésünkre 100 km legyűrésére a kijelölt ellenőrzőpontokat érintve. De említhetjük a Börzsönyt átszelő BEAC Maxi 110-et, vagy a Zalai-dombságban tekergő Rocky 130-at is.
Na de kivel? – tehetjük fel a kérdést, ha nincsenek igazi túratársaink, akik szívesen jönnének. Amennyiben nem válik be a kalandvágyóbb ismerőseink elhívása, akkor sem kell kétségbe esni! Vágjunk bele egyedül, és lesz társaság! Fontos ugyanis kiemelni, hogy a túrázók társadalma egyáltalán nem zárt, sőt, nagyon is befogadó. Bármelyik megméretést is választjuk, biztosak lehetünk abban, hogy jó közösségben, kitűnő hangulatban tehetjük meg a távot – már ha bírjuk szuflával.