Az európai kardiológusok European Heart Journal című szaklapjában megjelent írás szerzői 2000-re vonatkozóan elemezték a 45-74 évesekre vonatkozó mortalitási statisztikákat.
A szívroham okozta mortalitás Közép- és Kelet-Európában a legmagasabb, Franciaországban, Portugáliában, Olaszországban és Spanyolországban a legalacsonyabb. Németországban, Nagy-Britanniában és Lengyelországban régiónként is nagyok a különbségek.
Az agyi éresemény okozta mortalitás más képet mutat. Nyugat-Európa központi térségeiben, főleg Svájcban, Franciaországban, Norvégiában és Spanyolországban alacsony. A legmagasabb Közép- és Kelet-Európában, de a mediterrán országokban is magas az aránya, így Görögországban, Portugáliában és Nagy-Britanniában jelentős regionális eltérések tapasztalhatók.
A kutatók szerint a különbségeket magyarázhatják bizonyos kockázati tényezők: így gazdasági-szociális különbségek (a jövedelmek és a társadalmi megbecsültség terén), társadalmi-lélektani faktorok (stressz, depresszió), "klasszikus" jelenségek (magas vérnyomás, magas vérzsírszint, túlsúly), életmód (fizikai tevékenység, táplálkozás, dohányzás), környezeti vagy orvosi körülmények.
A felmérés eredményét ismertetve Jacqueline Müller-Nordhorn berlini kutató kiemelte, hogy a szív-és érrendszeri mortalitás az elmúlt évtizedekben folyamatosan csökkent Nyugat-Európában.
Mint hangsúlyozta, a múlt század nyolcvanas-kilencvenes éveiben magas mortalitási kockázatúnak minősített nyugat-európai országok mai helyzete az akkor alacsony kockázatúnak tekintett országokéhoz hasonlítható. A pontos minősítés azért fontos, mert meghatározza, hogyan készülnek fel az illetékesek a kockázatokra - mutatott rá.
Ma a nyugat-európai országok szerinte alacsony, a közép-kelet-európai országok magas mortalitási kockázatú országoknak tekintendők a szív- és érrendszeri betegségek terén.