A térdre szerelhető dinamó működési elve ugyanaz, mint a fékezéskor keletkező energiát elektromos árammá alakító hibrid motoroké. A lépés utolsó fázisában, a láb előrelendülését fékező automatikus mozdulat során felszabadult energiát hasznosítja. Egy percnyi sétával annyi áramot termel, amennyivel 30 percig működik egy mobiltelefon - áll az amerikai tudományos magazin legújabb számában megjelent beszámolóban.
A készülék úgy néz ki, mint a térdizületi sérüléseknél alkalmazott ortopédiai eszköz oldalán egy apró generátorral. A Simon-Fraser Egyetemen, Burnabyben végzett tesztek eredménye szerint az energiamérlege pozitív, azaz egy watt áram előállítása egy wattnál kevesebb energiabefektetést igényel, míg például a kézzel hajtott kurblis generátoroknál egy a hathoz az arány.
A szerkezet hátránya, hogy elég ormótlan és viszonylag nehéz, a súlya 1,6 kilogramm. A továbbfejlesztett változat azonban sokkal könnyebb és praktikusabb lesz - ígéri Max Donelan, a kutatócsoport vezetője.
Az újgenerációs térddinamót kirándulók vagy katonák is használhatják majd, például mobiltelefon vagy hordozható GPS-készülék feltöltésére. Ha sikerül miniatürizálni, akkor az emberi szervezetbe is beültethetik akár. Így nem kéne műteni azokat, akiknek a szívritmus-szabályozójában vagy az inzulinadagolójában lemerült az akkumulátor. Néhány perc séta is elég lenne a feltöltéshez.