Az Öreghegyi Közösségi Házban február 15-ig látható tárlat a romániai település természeti, kulturális és történelmi értékeiből ad ízelítőt.
A kiskunfélegyházi Közép-Európa Klub által összeállított kiállításon tucatnyinál több tablón, fotókon mutatják be azokat az értékeket, amelyek megsemmisültek, nagyobb részt elpusztultak volna, ha megtörténik a helységben a tervezett aranybánya-nyitás.
Verespatakon (Rosia Montana) az Erdélyi érchegységben, az Aranynégyszögben található, még fellelhető arany és ezüst kitermelésére egy kanadai-román vegyes vállalat külszíni aranybánya megnyitását tervezte, ciántechnológia felhasználásával.
A tervezett program megsemmisített volna 5 hegyet, a római és középkori bányászat régészeti maradványaival, 10 templomot, 12 temetőt, 958 gazdaságot, 900 lakóépületet, kitelepítésre ítélt volna 2150 lakót, s végzetes károkat okozott volna a természeti környezetben.
A gyulafehérvári fellebbviteli bíróság január 23-án jogerősen megsemmisítette a tervezett aranybánya-nyitást lehetővé tevő, még 2002-ben kiadott önkormányzati területrendezési engedélyeket, s a döntés alapján a környezetvédelmi engedélyeket is vissza kell vonni.
"Verespatak neve a XXI. századi embert foglalkoztató kérdések szimbólumává vált. Annak jelképévé, hogy képes -e az emberiség arra, hogy épített és természeti környezetét megőrizze, vagy elpusztítsa egyszer, s mindenkorra" - közölte a vándorkiállítás megnyitóján Csapó Csilla székesfehérvári alpolgármester.