A díjjal járó anyagi elismerés 6 millió norvég korona (mintegy 198 millió forint).
A díjat V. Harald norvég király adja át az Oslói Egyetemen, az idei díjkiosztó május 27-én lesz.
Az Abel-díjat 2003-ban ítélték oda először, eddig hat matematikus, köztük a magyar származású Peter D. Lax részesült az elismerésben. A díjnak van még egy magyar vonatkozása: 2005-2006-ban Lovász László akadémikus, a Nemzetközi Matematikai Szövetség jelenlegi elnöke volt a bizottság tagja.
Mint Per Sjaastad, a Norvég Királyság budapesti nagykövetségének ideiglenes ügyvivője az ülést követő sajtóbeszélgetés során rámutatott, a díjbizottság választása a magyar matematikai tudomány "nemes hagyományainak", s művelői "nemzetközi rangjának" köszönhetően esett Budapestre.
A norvég diplomata egyben kifejezte reményét, hogy a helyszínválasztás ösztönzőleg hat a kétoldalú tudományos és oktatási kapcsolatokra.
Mint Kristian Seip, a bizottság elnöke elmondta az MTI-nek, általában több kiváló matematikust terjesztenek fel, a díjazott, vagy díjazottak személyét a Norvég Tudományos Akadémia választja ki. Ismertetése szerint a bizottság elnöke mindig norvég matematikus, akinek megbízatása négy évre szól. A testület további négy tagja a nemzetközi matematikai társadalom kiváló reprezentánsaiból verbuválódik, akik két évre kapják a mandátumot. A 2007-2008-as évben a díjbizottság tagjai az amerikai Columbia és a San Diegó-i Kaliforniai Egyetem egy-egy matematika-professzora, a berlini Humboldt, valamint a Bristoli Egyetem tudósa.
Anne-Marie Astad, a Norvég Tudományos Akadémia képviselője a hangsúlyt az Abel Alap tehetséggondozó tevékenységére helyezte, amely két jelentős norvégiai matematikai versenyt (a Niels Henrik Abel Matematikai Versenyt és a KappAbelt) is támogat.
Anne-Marie Astad kitért arra is, hogy a Norvég Tudományos Akadémia három másik tudományos díjat alapít: az egyenként 1 millió dolláros (182 millió forintos) elismerés az asztrofizikában, az idegtudományokban, valamint a nanotechnológiai kutatásokban elért kimagasló eredményeket hivatott honorálni.