Az Országgyűlés oktatási bizottságának tagja felidézte, hogy noha Orbán Viktor 1998-ban eltörölte a Mádl Ferenc által törvénybe iktatott, Bokros Lajos által bevezetett néhány ezer forintos tandíjat, de kormányzása alatt megduplázta a költségtérítéses képzésben részt vevők arányát. Így 60-70 ezerrel többen fizettek több százezer forintos tandíjat - mondta.
A szocialista képviselő szerint az sem igaz, hogy a szegények kiszorulnának a felsőoktatásból, ma ugyanis éppen a rosszabb sorsúak kerülnek tandíjas, költségtérítéses képzésbe, ahol a képzési költségek 60-70 százalékát kell fizetni.
Nem mondja el a Fidesz, hogy érvényes népszavazás esetén a most 60-70 százalékos költségtérítés 100 százalékos lesz - mondta. Az érvényes referendum után csak kétféle hallgató lesz: aki a képzési költségekhez nem járul hozzá, illetve, aki annak teljes összegét fizeti. Ez pedig azzal járhat, hogy átlagosan 50 százalékkal kell emelni a költségtérítések összegét.
Tatai-Tóth András szerint nincs tartható érv "az orbáni tandíj-politika" mellett, a népszavazási kérdés pusztán hatalmi játék.
A kormánypárti politikus "a magyar ifjúság elleni bűnnek" nevezte a 98-as tandíjdöntést, amely mögött nem volt szakmai tartalom. Úgy vélte, tönkreteszi a magyar felsőoktatást, "gyermekeink valóságos érdeke ellen tesz, aki bedől a farizeus orbáni politizálásnak".