Lajtha László Bartók Béla és Kodály Zoltán mellett a huszadik század első felének legjelentősebb magyar zeneszerző és népzenekutató egyénisége volt.
Solymosi Tari Emőke zenetörténész, a program szerkesztője beszámolt arról, hogy a konferencián Lajtha László kompozíciós és gyűjtő-kutatói munkásságát mutatják be. Előadás hangzik el egyebek között arról a Lajtha-átiratról, amelyre egy privát hagyatékban bukkantak rá néhány éve. Bartók Béla első szvitjének ez a verziója ősbemutatóként április 14-én a Művészetek Palotájában hangzik el. Egy másik előadás Kodály Zoltán és Lajtha László művészi, emberi kapcsolatáról szól.
A zeneszerző népzenei kutató és feldolgozó tevékenységével kapcsolatos eredményeket is több előadó mutatja be, a tanácskozás hangversennyel zárul.
A Tisztelgés Lajtha László emléke előtt című zenetudományi konferenciát a művészről elnevezett alapítvány, a Hagyományok Háza és az MTA Zenetudományi Intézete rendezi február 16-án.
A tájékoztatón a szervezők beszámoltak arról is, hogy Lajtha László halálának évfordulója alkalmából csütörtökön 14 órakor egykori lakhelyén, a Váci utca 79-es számú háznál koszorúzást tartanak, majd fotó - és dokumentumkiállítás nyílik a Hagyományok Házában.
Az intézmény, amely tárolja és gondozza a komponista hagyatékát, már bemutatta a kettős évfordulóra megjelent két kiadványát: a Dunántúli táncok és dallamok gyűjteményének második kötetét és Solymosi Tari Emőke "...magam titkos szobája" című könyvét.
A tervek szerint még idén egy interjúkötet is megjelenik, amelyben azok szólnak Lajtha Lászlóról, akik személyes kapcsolatban álltak vele.
A Hungaroton Classic is az évfordulókra időzítette Lajtha László tíz vonósnégyesének kiadást, négy CD-n jelennek meg a kvartettek az Auer Vonósnégyes előadásában; az együttes júniusban a Bartók Emlékházban ad lemezbemutató koncertet.