Portréinterjú Grosics Gyulával
Heteken keresztül egy ország aggódott a Fekete Párducért, azaz Grosics Gyuláért. Mindenidők legismertebb kapusa nemrég még az életéért küzdött, de Gyula bácsi, akárcsak anno a pályán számtalanszor, ezúttal is bravúrral hárított.
2008. február 19. kedd 16:20 - Pór Károly
A 6:3 némiképp feledtetni tudja a berni kudarc fájó emlékét?Nem tudja feledtetni. Számomra nincs az a fényes győzelem, ami egy súlyos vereséget feledtetni tud.
De gondolom azt sem felejti el soha, hogyan lett egy ministráns fiúból egyik pillanatról a másikra labdarúgó. Legendás történetét - miszerint az édesapja nem akarta elhinni, hogy 14 évesen pályára lépett a Dorog felnőtt csapatában ezért pofonnal „jutalmazta” az aznapi teljesítményét, mellyel idegenben győzelemhez segítette csapatát – már az egész ország ismerheti.Igen, én a véletlenek sorozatának köszönhettem, hogy az életnek erre a területére kerültem, mert gyerekkoromban – bár mindig is szerettem a labdarúgást - édesanyám vallásos meggyőződése következtében papnak készültem. De 14 és fél éves koromban egy szerencsés esemény folytán, mikor elvittek a Dorog felnőtt csapatának NBII-es meccsére az ott nyújtott teljesítményemmel eldőlt a sorsom, és pap helyett labdarúgó lettem.
Elhíresült beceneve volt a Fekete Párduc, hiszen ön volt az első kapus, aki fekete mezben védett. Miért választotta ezt?Két dolog miatt. Egyrészt, mert édesanyám szerette a reverendát, a fekete színt, és erre szerettem volna emlékeztetni, másrészt pedig egy olyan színt akartam, amiben mások nem játszottak, így nem kellett egyik meccsről a másikra cserélgetni.
A dorogi évek, az Aranycsapat, és a Honvéd sikerei után Tatabányára került. Arra az időszakra hogyan emlékszik vissza?
Névjegy
Grosics Gyula (Beceneve: Fekete Párduc) (Dorog, 1926. február 4.) magyar labdarúgó, az Aranycsapat kapusa, 86-szoros magyar válogatott.
Tizenhárom évesen a Dorogi AC csapatában kezdte rendkívül sikeres sportpályafutását az Aranycsapat kapusa. 1947-től a MATEOSZ illetve Teherfuvar hálóját őrizte. 1950-ben került a kor sztárcsapatához, a Budapesti Honvédhoz, amely akkoriban az Aranycsapat legendás játékosainak a gyűjtőhelye volt. A Helsinki olimpián /1952/ a győztes magyar válogatott tagja. Három világbajnokságon /1954, 1958, 1962/ szerepelt a kifutásairól is híres kapuvédő. Háromszoros bajnok, 390 bajnoki mérkőzésen lépett pályára és 1947 és 62 között 86 alkalommal volt a válogatott kapusa. Részese az évszázad mérkőzésének nevezett 6:3-as londoni diadalnak, az 1954-es berni világbajnoki döntő ezüstérmese.
Az 1954-es berni csatavesztés után a harag őt is utolérte. Máig tisztázatlan okokból hazaárulással vádolták, s csak kis híján múlott, hogy nem a börtönben végezte, hanem Pestről száműzve ugyan, de a Tatabánya kapujában folytathatta, ahol 1963-ig védett. 1964-ben abbahagyta a labdarúgást, mert nem engedték, hogy a Ferencvároshoz igazoljon.
Nemcsak abban volt úttörő, hogy fekete mezt húzott, hanem abban is, ahogyan kapusként irányította a védelmet, szinte az egész csapatot, ahogyan együtt élt a játékkal, ahogyan olykor a kapuját messze elhagyva, szinte negyedik hátvédként szerelt és indította a csapattársakat.
Edzőként dolgozott Tatabányán, Salgótarjánban, a KSI-nél és Kuvaitban is. Másfél évtizedig, nyugdíjba vonulásáig volt a Volán sport klub elnöke, ahol futballéletünk egyik vezérszónoka volt, aki már a hetvenes évek végén megannyiszor figyelmeztetett a sportág morális csődjére.
Később a politikai életben is feltűnt. A MOB 1995-ben olimpiai érdemrenddel tüntette ki.
Forrás: wikipedia
Az egy furcsa szakasza volt az életemnek. A Budapesti Honvéd játékosaként úgy kerültem le Tatabányára 1956 január 1-jén, hogy előtte két héttel közölte velem az OTSH elnöke Hegyi Gyula bácsi, hogy ott kell játszanom. Arra gondolni sem mertem akkor, hogy ne vállaljam, és később helyesnek is bizonyult a döntés, mert a pályafutásom nagyon szép korszakát töltöttem el ott, és két nagyon fontos tanulsággal gazdagodtam. 30 évesen ott kellett megtanulnom, hogy mit jelent egy labdarúgócsapatban a kapuspozíció, és azt is megtanultam, hogy mit jelent egy elhamarkodott döntés az ember életében, hiszen Chilében nem kellett volna befejeznem a labdarúgást.
Említi Chilét, az önnek már a 3. világbajnoksága volt. Hogyan lehet összehasonlítani az ’54-es, az ’58-as, és a ’62-es csapatot?Érdekes, de nem lehet összehasonlítani. 1954-ben ugye az Aranycsapat esélyesként okozott egy nagy csalódást, azzal, hogy kikaptunk a döntőben. Majd 1956 után a magyar labdarúgás megszűnt létezni azon a szinten, amit korábban képviselt. Elemeire hullott szét, és például az utánpótlás szempontjából rendkívül fontos ifjúsági válogatott, amely ’56-ban veretlenül nyert Európa bajnokságot kapott gól nélkül, kint maradt külföldön, így még lehetőség sem volt a szétváló felnőtt csapat pótlására. Ez pedig ’58-ban meg is látszott az eredményeinken.
1962-ben aztán újra volt egy nagy csapatunk.1958 után jött egy nagyra hivatott új generáció, és csak hajszálon múlt, hogy nem tudott az Aranycsapat örökébe lépni. Ha azt mondom, hogy ’62-ben Chilében egy hajszálon, és Latisev játékvezető ítéletein múlt a világbajnoki címünk, akkor azt hiszem nem túlzok. Hiszen ilyen csatársorunk volt, mint Sándor, Göröcs, Albert, Tichy, Fenyvesi, aztán a védelemben Mátrai, Sipos, Mészöly, Sárosi, szóval egy nagyon jó csapat volt ez, ami megközelítette az Aranycsapatot, de Latisev szétrombolta a döntőbejutási esélyeinket azzal, hogy nem adta meg egy szabályos gólunkat, ellenünk pedig befújt egy lesgólt.
Kikaptunk, kiestünk, és ezzel tulajdonképpen elérkezett a pályafutásának a vége, illetve a Ferencvárossal való kapcsolata, ami most folytatódott azzal, hogy 82. születésnapja alkalmából leigazolta önt a Fradi elnöke.Ez egy nagyon kedves gesztus volt a Ferencváros elnöke részéről, és jelképesen egy évtizedekre visszanyúló eseményre emlékeztem vissza azzal, hogy aláírtam az igazolási lapot. Ennek az a története, hogy a chilei vb után, 8 évnyi tatabányai játékot követően Budapestre a Ferencvároshoz jöttem volna vissza játszani. Ez akkor nagyon fontos lett volna nekem, és úgy is mentem ki Chilébe, hogy ha visszajövünk, akkor a Ferencvárosban fogok játszani. Aztán mikor kikaptunk Csehszlovákiától a vacsoránál az MLSZ akkori elnöke átadott egy lezárt borítékot, amit valószínűleg még itt Pesten írtak meg, és amelyben közölték, hogy a sportszövetség, és a labdarúgó szövetség elnöksége nem járul hozzá az átigazolásomhoz. Ez akkor egy tarkón csapással ért föl a számomra, hiszen alig vártam már azt a pillanatot, hogy pályára léphessek a Ferencvárosban.
Ezt követően jelentette be a visszavonulását.Igen, sajnos volt egy elhamarkodott kijelentésem ezt követően, hogy befejezem a labdarúgást. Tatabányán már nem számítottak a játékomra a Ferencvárosba nem mehettem, ezért döntöttem így, de kár volt, azóta nagyon megbántam.
Ezek után különösen jól eshetett önnek a Fradi gesztusa. Adja magát a játékos kérdés: pályára lép a Fradiban a tavaszi nyitányon?Kellemes meglepetést okozott ezzel a Ferencváros elnöke, ami szellemileg nagyon megérintett. Ha jól tudom március 8-án lesz az első mérkőzés az Üllői úton a Kazincbarcika ellen, és arra nagyon szeretnék kimenni.