Halmányi Pál közölte: a több mint 46 millió forintos beruházás minisztériumi pályázatból valósul meg, a tíz százalékos önerőt a Csongrád Megyei Önkormányzat biztosítja.
Az első fázisban az építőipari és műszaki munkálatokkal végeztek. A kivitelezéssel megbízott fővállalkozó januárban kezdett dolgozni az intézményben.
Halmágyi Pál hozzátette: mostanra végeztek a fűtés átszerelésével, az új világítórendszer kiépítésével, az ablakok cseréjével.
Hangsúlyozta: fontos szempont volt, hogy helyi alvállalkozók végezzék a munkákat, példaként említette a Baustudium Kft.-t, amely a megyei fenntartású makói oktatási központ szakmunkástanulóival végezte a falfestést.
Az igazgató beszámolt arról, hogy három új kiállítótermet is kialakítottak a múzeumban. Kifejtette: az egyik egy apátfalvi szoba lesz beépített kemencével, mestergerendás mennyezettel és festett parasztbútorokkal. A második teremben egy 1840-1850-es évekbeli nemesi szalont rendeznek be: Damjanich János tábornok régi bútorai mellett a földeáki Návay család egykori berendezéseit is bemutatják. A harmadik szobában egy polgári ebédlő lesz a világháború előtti évekből, egységes bútorokkal és cserépkályhával.
Halmágyi Pál elmondta: a másik újdonság a makói József Attila Múzeumban, hogy kialakítanak egy vármegyei képtárat, az intézmény ugyanis a hajdani Csanád vármegyétől több festményt is örökölt. A tárlaton számos neves magyar festő, köztük Székely Bertalan több alkotása is látható lesz; a művek restaurálása az 1980-as években kezdődött el, s a közelmúltban fejeződött be.
A beruházás második fázisban a vitrinek kiépítése történik meg, és ha azzal is elkészültek, a harmadik fázisban berendezik a kiállításokat - mondta el az igazgató.
A felújítás eddig csaknem 10 millió forintot emésztett fel a rendelkezésre álló keretből, a beruházásnak június végéig kell elkészülnie.