A NATO-nak ma a legfontosabb vállalása Afganisztán. A szövetség megfogalmazza, mire van szükség ahhoz, hogy ez egy sikeres vállalkozás legyen. Jó esélyt látok arra, hogy megállapodások születnek, persze vannak ebben viták - mondta a külügyminiszter az afganisztáni újjáépítési kormánybizottság első ülése után szerdán.
Göncz Kinga hozzátette: az afganisztáni nem könnyű vállalás, a legnagyobb teszt arra nézve, hogy a NATO-nak működőképes-e az új koncepciója a terepen.
Szekeres Imre honvédelmi miniszter a bizottság ülése után az MTI-nek azt mondta, hogy az afganisztáni fejlesztés a NATO mellett az Európai Unió részvételét is igényli. A honvédelmi miniszter közölte: álláspontja szerint az ENSZ különmegbízottjának kellene koordinálnia a fejlesztéseket és a stabilitás megteremtését Afganisztánban.
Nem csupán állami, hanem civil szervezetek részvételére is szükség van Afganisztánban - húzta alá honvédelmi tárca vezetője.
A két miniszter elmondta: azért volt szükség a kormánybizottság megalakításra, hogy magasabb szintre emeljék a katonai és a polgári oldal együttműködést a tartományi újjáépítési csoport feladatai kapcsán.
Göncz Kinga ezzel kapcsolatban tudatta: az elmúlt egy év egyik tapasztalata az volt, hogy az eddigi tárcaközi bizottság nem jelentett elegendő garanciát arra, hogy megfelelően lehessen ellenőrizni a programokat. Emiatt nem lehetett optimálisan felhasználni a rendelkezésre álló forrásokat sem - tette hozzá.
A kormánybizottság egy sokkal magasabb szintű döntéshozatalt tesz lehetővé - húzta alá a külügyminiszter.
A bizottság első ülésén Szekeres Imre beszámolt arról, hogy 2007-ben a magyar alakulat 137 projektet fejezett be, amelyek különböző településeknek nyújtottak - kifejezetten az életkörülményeket javító - segítséget. Ezeken kívül 12 nagyobb projektjük is befejeződött, köztük kórházak és iskolák építése - tette hozzá.
Idén ugyanúgy félmilliárd forintot fog Magyarország afganisztáni fejlesztésekre fordítani, mint tavaly. Ehhez jön még több ország hozzájárulása a magyar tartományi újjáépítési csoport (PRT) munkájához.
Szekeres Imre honvédelmi az MTI-vel közölte: tavasszal meglátogatja az afganisztáni magyar újjáépítési csoport legújabb váltását, akiket egyébként kedden búcsúztatott el Szolnokon.
A bagláni tartományi újjáépítési csoport vezetését 2006 óta látja el Magyarország. A magyar PRT épített utat, törpe vízierőműveket, emellett iskolákat és egészségügyi központokat fejleszt. A magyar minisztériumok finanszíroztak egészségügyi központ-építést, rendőrképzést és az afgán szarvasmarhák TBC-mentesítését is.
Az utóbbi időben az afganisztáni harcok terheinek zömét viselő Egyesült Államok, Kanada és Nagy-Britannia a dél-afganisztáni NATO-részvétel erősítését szorgalmazták. Franciaország, Németország, Olaszország és más olyan tagállamok viszont, amelyeknek katonái az ázsiai ország viszonylag biztonságos északi és nyugati részén teljesítenek szolgálatot, elhárították ezt a felhívást.
A Vilniusban február elején tartott NATO védelmi miniszteri találkozón elhangzott: Franciaország és Norvégia is megerősíti szerepvállalását, Magyarország pedig 2008-tól azt vállalta, hogy magyar katonák látják majd el a kabuli repülőtér irányítását, emellett különleges katonai műveletekben vesznek részt, valamint lesz magyar vezetésű összekötő-tanácsadó csoport is.