Ennyien tettek eddig írásban szándéknyilatkozatot, hogy akár peres úton is érvényesíteni kívánják kárigényüket a tulajdonukban lévő ingatlanok várható értékcsökkenése vagy forgalomképtelensége miatt - áll a radarellenes szervezet Gyurcsány Ferencnek írt és az MTI-hez is eljuttatott levelében.
Hozzáteszik: a követelés összesen akár több tízmilliárd forintra rúghat. Emellett érdemes azzal is számolni, hogy az első nyertes perek után újabb kárigénnyel élők tízezrei léphetnek fel.
A levélírók indoklása szerint az itt élőket továbbra is aggodalommal töltik el a beruházás egészségi, környezeti, hadászati kockázatai függetlenül attól, hogy a kormányzati kommunikáció mindezeket hogyan kezeli. Kevés szó esik arról, hogy a kockázatokon túl az emberek vagyonát, megtakarításait is veszélyezteti egy, a lakókörnyezetükben megépített katonai lokátor.
Az CMM ezúton is hangsúlyozni kívánja a kormány felelősségét a lokátor helyszínválasztásával kapcsolatban, és meg kívánja jeleníteni a helyszínválasztás több százezer ember egzisztenciáját hátrányosan érintő következményét - olvasható a dokumentumban.
Gyurcsány Ferenc miniszterelnök 2005 novemberében jelentette be, hogy a kormány a Pécs melletti Tubesre javasolja telepíteni az eredetileg Zengőre tervezett radart, amelynek felépítése a civilek ellenállása miatt korábban meghiúsult.
Pécsi civil szervezetek 2006 szeptemberben aláírásgyűjtésbe kezdtek egy Tubessel kapcsolatos népszavazás kiírásáért. A tavaly márciusban megtartott referendum érvénytelen lett, ugyanakkor a szavazók többsége elutasította a radar építését. A kormány ezt követően úgy döntött: a Tubesen épül meg a lokátor.