A tökéletes együttélés titka
Kína második legfontosabb hitrendszere felfedi, hogyan tudnának az emberek harmóniában élni. Akárcsak Kína másik "őshonos" hitrendszere, a taoizmus, a konfucianizmus sem tartozik a vallás kategóriájába, sokkal inkább életfilozófia. Nevét egy kínai filozóf
2008. február 28. csütörtök 14:16 - Hírextra
Több helyen ötvözték a buddhizmussal és a taoizmussal, így átfedések fedezhetők fel benne. A hitrendszer alapvető eszméje, hogy nem az egyén a fontos, hanem a közösség, ezért elsősorban az erkölcsös és példaértékű magatartásra szólít fel. Elmélete szerint a következő kapcsolatok ápolására kell nagyobb figyelmet fordítani: az uralkodó és alattvaló, az apa és fiú, az idősebb és fiatalabb fivér, a férj és feleség, valamint a barát és barát közötti viszonyra.
Bár a filozófia atyja, Konfuciusz, más néven Kung Fuce elismerte, hogy létezik egy felettes erő, ami irányítja az embereket és gondoskodik sorsuk alakulásáról, igazából a konfucianizmus nem vallás. Papi hierarchia-rendszere sincs, és Kung Fuce-t nem istenként, hanem szellemi vezetőként tisztelik. A hitrendszer követői kedvelik a rítusokat, ezzel is hódolnak a kapcsoltok erősítésének.
Ezek egyik megnyilvánulási formája az ősök hódolata, ugyanis a konfucianista felfogás is hisz a halál utáni életben. Ezekhez a szertartásokhoz rendelkeznek egy oltárral otthon és templomaikban is. Az ősök halálának évfordulóján is rítust tartanak. Konfuciusz egyik bölcs mondása az egész világon elterjedt: "Ne tegyél másokkal olyat, amit nem szeretnéd, ha veled tennének."
Forrás: netbulvar.hu