Az örökbefogadásról tárgyaltak
Újra összeült az örökbefogadás folyamatának egyszerűbbé és átláthatóbbá tétele céljából létrejött kerekasztal az MSZP-frakció Népesedéspolitikai és Ifjúsági Szakcsoport-vezetőjének kezdeményezésére csütörtökön a Parlamentben.
2008. február 28. csütörtök 20:30 - Hírextra
Az elmúlt félévben három alkalommal került sor kerekasztal-beszélgetésre az érintett civil szervezetek, szakemberek és családok képviselőinek részvételével. A viták során a gyermekek, a szülők és a társadalom érdekeit, illetve azok hatékonyabb érvényesülését szem előtt tartó eredeti javaslatok azóta tartalmilag is átalakultak, és a legtöbb kérdésben a feleknek sikerült egyezségre jutniuk.
Így megegyezés született egyebek között a GYES és a családi pótlék tekintetében, miszerint érdemes lenne kiterjeszteni az örökbefogadott gyermekekre is annak jogosultsági körét, valamint egyéb kedvezmények bevonásának lehetőségét. A Munka törvénykönyvének az örökbe fogadni szándékozók védelmére vonatkozó résszel történő kiegészítésében szintén egyetértés jött létre.
A fentieken kívül konszenzus mutatkozott abban is, hogy szükség van egy háromoldalú - civil szervezetek, kormányzat, a végrehajtásban szerepet vállaló szervezetek - intézményesített konzultációs fórum létrehozására. Cél egy, az ifjúsággal és a gyermekvédelemmel is foglalkozó Érdekegyeztető Fórum életre
hívása, mely erősíthetné az érdekérvényesítést és információáramlást, valamint a civil kontrollt is.
Ugyancsak fontos, hogy szemléletváltásra kerüljön sor az örökbefogadás megítélésében. Tudatosítani kell a társadalomban, hogy az örökbefogadás nem egyszerűen gyermekvállalás, hanem nemes cselekedet. Ezen belül pedig arról kell meggyőzni az érintetteket, hogy miért jó például nagyobb, vagy fogyatékkal élő gyermeket örökbe fogadni.
A Népesedéspolitikai és Ifjúsági szakcsoportvezetője, Török Zsolt szerint a kerekasztal-beszélgetés legfontosabb üzenete, hogy egy generáció munkájának fokmérője nemcsak az, hogy mit ért el, hanem milyen lehetőségeket teremt meg az új generációk, a jövő nemzedékek számára.
Forrás: MTI