Czoma László elmondta: a két kiállításnak helyet adó múzeumi épület megnyitásával a korábban a honvédség által használt kastélypark rehabilitációja is megkezdődött. Az igazgató felidézte, hogy a Festeticsek egykori palotájának 35 hektáros parkjából 25-öt a katonaság foglalt el évtizedeken keresztül. Ebből most egy kéthektáros terület újulhatott meg: kiállítóhellyé alakítottak egy épületet és újraparkosították a környezetét.
Az átalakítási és területrendezési munkálatok 821 millió forintba kerültek, ebből 100 millió a két tárlat kialakítását szolgálta. A teljes beruházás legnagyobb részét európai uniós forrás és magyar állami hozzájárulás fedezte, 21 millió forintot pedig a kastélymúzeum biztosított önerőként - részletezte az igazgató.
Czoma László a távirati irodának az 500 négyzetméteres vasúti terepasztalt úgy jellemezte, mint Európa egyik legnagyobb ilyen modellbemutatóját, amely abban első a kontinensen, hogy emberi kéz érintése nélkül futnak rajta a járművek. Összesen 165 szerelvény zakatol a csaknem három kilométer hosszú sínpályán, amely mellett mintegy ezer miniatűr épület áll.
Jelenleg is 15-en építik a történelmi vasútmodell-kiállítást, amelyen a nyugat-dunántúli települések állomásait és az egykori Déli Vasút nyomvonalát, valamint a németországi fekete-erdői és az ausztriai semmeringi vasúthálózatot mutatják be. A hatalmas terepasztalon, amely egy autópályaszakaszt és egy képzeletbeli várost is megjelenít, a vonatok mellett villamosok, autók is mozognak majd - mutatott rá az igazgató.
Mint elmondta, a kiállításhoz számos járművet és épületet egyedileg, a kastélymúzeum megrendelésére készítettek a legismertebb, elsősorban német modellgyártók. A Modell és Vasút című lap főszerkesztője, Egly Tibor szakmai irányításával készülő terepasztalhoz tíz kilométernyi kábelt használtak fel.
A járművek, épületek és közlekedési műtárgyak építésének egy szakaszát majd a látogatók is nyomon követhetik, a kiállítás megnyitása után ugyanis tovább folyik az építés - említette érdekességként Czoma László.
Tóth Csaba, a Vadászati Múzeum vezetője az MTI-nek arról beszélt: csaknem 150 faj kitömött egyedei és trófeái mellett egy fegyvergyűjteménynek is helyet ad a kiállítás. A kitömött állatok és a trófeák egykori és mai híres vadászok, Windischgra:tz Ferenc József, Széchenyi Zsigmond, Kittenberger Kálmán, valamint Szederjei Ákos, Dózsa György és Hídvégi Béla gyűjteményének darabjaiból származnak.
A több mint kétezer négyzetmétert elfoglaló tárlaton főként afrikai állatokat helyeztek el eredeti élőhelyükhöz hasonló környezetben. Számos világrekorder trófea és különleges, ma már kihalófélben lévő faj egyedei is megtekinthetők.
Elefántagyarak, krokodil- és vízilókoponyák mellett kitömött jegesmedve, jávor- és rénszarvas, bölény, tigris, valamint több különleges, Új-Zélandról, Ázsiából és Amerikából származó állat is helyet kapott a tárlaton. A különlegesebb fajok között például pézsmatulok, vapiti szarvasfajta, bongó, ocelot vagy karakál is látható. A legrégebbi, beazonosítható trófea egy kafferbivalyé, amelyet 1928-ban ejtett el Széchenyi Zsigmond.
Tóth Csaba a fegyverkiállítást bemutatva elmondta: a tárlaton a 16. századtól láthatók míves európai kézifegyverek és lőportartók, továbbá afrikai és ázsiai harci eszközök. A keszthelyi tárlatot vadászati témájú érmék és könyvek is színesítik.