Ha az optikai kábeleknek meglesz a megfelelő kapacitásuk arra, hogy a jelenleginél még több adatot továbbítsanak, nem lesz szükség a jelenlegi távközlési műholdak nagy részére. A mesterséges holdak egy kis része azonban továbbra is megmarad a kevésbé fejlett vidékek miatt - mondta Európa egyik vezető távközlési kutatóintézetének stratégiai igazgatója a távirati irodának.
Az optikai szálakon a műholdakhoz képest sokoldalúbb műveleteket lehet végrehajtani, sokkal több szolgáltatást lehet nyújtani, hiszen már ma is nagyobb a kapacitásuk, mint a mesterséges holdaké. Ráadásul az optikai szálat könnyebb is eljuttatni a lakásokba - tette hozzá.
A műholdak kiváltása mellett szól az egyebek mellett az is, hogy azok kiöregedése után megsemmisítésük közben komoly károkat okozhatnak a földre hulló darabok - mutatott rá Wolf von Reden.
Az optikai hálózatok terjedésének akadálya lehet, hogy kiépítésük sokba kerül, különösen a tenger alatti vezetékeké. A fejlesztéshez épp ezért kormányzati támogatásra is szükség van. Ha az állam részt vállal az út- vagy közműépítésben, akkor az optikai hálózatok fejlesztését is támogatnia kellene pénzügyileg - mondta a szakember.
Az optikai hálózat fejlődésével öt-tíz évben megjelenhet az új generációs internet, új alkalmazásokkal és szolgáltatásokkal - tette hozzá.
A Fraunhofer Intézet 2007-es jelentése már rámutatott arra, hogy amíg az adatátvitelben "tegnap" még az egy másodpercre alatt átvihető megabitek számáról volt szó, napjainkban már gigákról beszélünk, a nagyon közeli jövőben pedig tera-, sőt pentabitek vándorolnak a kábelekben. Az új generációs internet a jelenleginél is interaktívabb lesz, egyebek mellett a növekvő felhasználói tartalmak miatt. Ennek a tartalomnak az eljuttatásához azonban technikai fejlesztésekre, így például több optikai hálózatra van szükség - mutat rá az intézet.