Andrea Camilleri és Montalbano felügyelője, aki a képzeletbeli Vigata városában teljesít szolgálatot, illusztris társaságba került: a "klubtagságon" többek között Sir Artur Conan-Doyle-lal, Sherlock Holmes megálmodójával, Edgar Allan Poe-val, a krimi műfajának atyjával és Agatha Christie-vel, Miss Marple és Hercule Poirot figurájának megteremtőjével osztozik.
A Telegraph irodalmi kritikusai szerint Camilleri nemcsak a remek humorérzékkel megáldott Montalbano felügyelő alakja miatt érdemli meg a halhatatlanságot, hanem rendkívül színes Szicília-rajzáért, az életteli szereplőkért, azok örök dilemmáinak ábrázolásáért. Művei közül mindenekelőtt La pazienza del ragno (A pók türelme)című regényét ajánlják.
Camilleri beválogatása már csak azért is rendkívüli, mert a listán 90 százalékban angolszászok szerepelnek. Természetesen nem maradhatott ki Dashiel Hammett, A máltai sólyom szerzője, Raymond Chandler, a cinikus, nyers modorú Philip Marlowe detektív megalkotója, akit Humphrey Bogart tett halhatatlanná A nagy álomban, vagy Patricia Highsmith, akinek az Idegenek a vonaton című regényéből Alfred Hitchcock készített nagyszerű filmet. Ugyancsak Hitchcock révén lett híres Ed Bain, az ő művéből forgatta a feszültség nagymestere A madarakat. Azért Georges Simenont Maigret felügyelőjével együtt nagy kegyesen bevették, ugyanakkor nem jutott be a Top 50-be Maurice Leblanc "békebeli" Arséne Lupinje, holott az úriember-betörő történetek legjava vérbeli krimi, nemegyszer a horror határát súrolja.
Két olyan szerző is listára került, akiknek munkásságára nem a krimi a legjellemzőbb: Charles Dickens, az Örökösök című regényért, valamint Friedrich Dürrenmatt Az ígéretért.
A lista összeállítói hangsúlyozták: válogatásukat nem motiválta egy-egy szerző népszerűségének foka, igyekeztek olyan krimiírókat összegyűjteni, akik "valóban tudnak írni", akiknek olvasása élményt jelenthet a legigényesebb olvasónak is.