Az avató- és a nevelőprogramot bemutató ünnepségen részt vett Demján Sándor nagyvállalkozó-üzletember és Veres János pénzügyminiszter, a térség országgyűlési képviselője is.
Demján Sándor a nevét viselő alapítványon keresztül a múlt év őszén ajánlott fel évi 200 millió forint adományt a 26 nyírségi településnek, valamint a határon túli Börvely, Csanálos, Csomaköz, Kálmánd és Mezőfény romániai községeknek a szegény sorsú gyermekek taníttatásához. Az öt évre szólóan egymilliárdos adomány hatékony felhasználásáról a támogatási programot kidolgozó és lebonyolító Értetek Karitatív Egyesület gondoskodik.
Az adományból az óvodásoktól, az általános iskolásokon át, a középiskolás diákokig segítik a hátrányos helyzetű fiatalok tanulását, együttműködve az érintett települések önkormányzataival.
A program első, 2008. évi ösztöndíj-pályázatára Nyírbátor térségéből 6.291 támogatási kérelem érkezett, s 2.987 fiatal ítéltek meg anyagi segítséget, közel 150 millió forint összegben.
A határon túli öt erdélyi településen pedig 406 fiatalt támogatnak az idén, csaknem 21 millió forint ösztöndíjjal.
Az óvodai mintaprogram megvalósítására hatmillió forinton felüli összeget fordítottak. A nyírpilisi intézményre ezért esett a választás, mert a mintegy 800 lakosú településen minden gyermek halmozottan hátrányos helyzetű, a roma kisebbség aránya 70 százalékos, s a közel 100 három-hat év közötti gyermeknek csak az egyharmada tudott eddig óvodába járni.
A nyírpilisi óvodát az adományból tudás- és készségfejlesztő berendezésekkel, eszközökkel, játékokkal látták el, a közösségi programokra, valamint a szabadidős foglalkozásokra külön pénzügyi keretet biztosítottak, lehetővé tették plusz szakemberek foglalkoztatását, akik a gyermekek fejlődési szintjét is folyamatosan mérik. A helyi települési és a kisebbségi önkormányzat pedig vállalta, hogy mindent megtesz az óvodai férőhelyek maximális kihasználtságáért.