Ilyen összefogás és ilyen magas részvétel még nem volt a rendszerváltás óta népszavazáson, amelyen a részvétel nemcsak joga, hanem erkölcsi kötelessége is az állampolgároknak. A referendumon a "társadalom nagy része megmutatta a maga nagyon világos és nagyon határozott akaratát". Ez nem csupán három kérdésről szólt, hanem "kommunikációról, párbeszédről, a másik ember megbecsüléséről" - közölte.
A népszavazás eredménye egyúttal "kötelezi a kormányzatot, hogy találják meg azokat a csatornákat, azokat a módokat, amelyekkel az egészségügyben dolgozókat, az oktatásügyben dolgozókat és az oktatási intézményeket segíteni kell". Ezáltal elindulhat egy erkölcsi megújulás, "egy másfajta szociális gondolkodás", amelynek eredményeként a szociális olló összezárulhat - folytatta.
Spányi Antal hangsúlyozta: az egészségügy és oktatásügy finanszírozási rendszerét tavaly átalakították, amelyből "kivettek bizonyos forrásokat", ezeket pedig a tandíj, a vizitdíj és a kórházi napidíj bevezetésével igyekeztek pótolni. A népszavazás akaratát teljesítendő azt a pénzt "vissza kellene tenni" a rendszerbe - vélekedett.
A kormány részéről ugyanis nem lenne tisztességes, ha "széttárná a kezét, és azt mondaná, hogy ezt akartátok", ezért a parlamenti képviselőknek tovább kell dolgozniuk, hogy a kieső bevételek pótlását "biztosan, törvényszerűen meg tudják teremteni" - tette hozzá.