Hozzátette: amikor a vese elégtelen működésére fény derül, az már általában a végső stádium, és a páciens művese-kezelésre és veseátültetésre szorul.
A vese hosszú ideig tartó elégtelen működése kihat más szervekre is, ugyanakkor a népbetegségnek számító cukorbetegség, magas vérnyomás, elhízás szövődménye is lehet a krónikus veseelégtelenség - mondta a professzor.
Magyarországon a cukorbetegség és a magas vérnyomás betegség okozta vesekárosodás legalább félmillió felnőttet érint. Kiss István kiemelte: az évente elvégzett vizeletvizsgálattal kiszűrhető a vese rossz működése.
Kővári István, a Vesebetegek Egyesületeinek Országos Szövetségének elnökhelyettese a lakosság jobb tájékoztatását emelte ki a vesebetegségekkel kapcsolatban. Az egyesület szerint a dialízisre szorulóknak speciális munkahelyeket kellene teremteni.
Szalamanov Zsuzsanna, a Transzplantációs Alapítvány a Megújított Életekért elnöke azt kérte a nyilvánosságtól, hogy a hozzátartozók ne utasítsák el elhunyt szeretteik szerveinek felajánlását a rászorulóknak. (A törvény szerint, ha valaki életében nem tiltakozott az ellen, hogy szerveit halála esetén átültessék, akkor elvileg az agyhalál beállta után elvégezhető a szervkivétel. Azonban az orvosok a hozzátartozót kérdezik meg, akik többsége elutasítja a szervkivételt.)
Az Országos Vérellátó Szolgálat adatai szerint tavaly 265 veseátültetést végeztek, idén eddig 45 vesetranszplantációt hajtottak végre, és nagyjából ezer ember vár új vesére.
A vese világnapjának megtartását a Nemzetközi Vesetársaság és a Vesealapítványok Nemzetközi Szervezete javasolta a krónikus vesebetegségekre történő figyelemfelhívás, a vesebetegségek megelőzése és korai felismerése érdekében. Becslések szerint 2015-re a világon 36 millió embernek lesz krónikus vesebetegsége.